Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

XIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

W dniach od 9 do 12 września w Krynicy odbyło się XIX Forum Ekonomiczne. Było to największe Forum w jego 17-letniej historii. Zdaniem organizatorów formuła spotkania odniosła ogromny sukces, dowiodła, że wielowymiarowe dyskusje przedstawicieli świata polityki, gospodarki, kultury i nauki są niezbędnym elementem rozwoju społeczeństw.

Oto jak tegoroczne Forum w wywiadzie dla Onet.pl ocenił  Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego:

"Dzisiaj Krynica jest najlepszym przykładem tego, że te zmiany które obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat to niemalże rewolucja. Przybyło wiele nowych hoteli, przybyło wiele nowych inwestycji infrastrukturalnych. To już po prostu inny świat. Tego świata by nie było gdyby nie ten mechanizm, który uruchomiliśmy wspólnie po roku 89"
 
Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego wziął m in. udział w debacie zatytułowanej "1989 - rok wielkich zmian" organizowanej we współpracy z węgierskim Międzynarodowym Centrum Demokratycznej Transformacji (ICDT). Uczestnicy dyskusji dokonali analizy przemian politycznych i gospodarczych, w szczególności dotyczących kształtowania nowego modelu społeczeństwa obywatelskiego. Debata ta byłą częścią panelu "Solidarność Europejska 20 lat po Rewolucji". Twórcy programu Forum uznali, że w 20. rocznicę początku wielkich przemian warto zastanowić się nad ich przebiegiem i konsekwencjami, z których dziś możemy czerpać wielkie korzyści, ale które nie są wolne od refleksji i rozważań o możliwym lepszym scenariuszu dla dokonań ostatnich dwóch dekad.

Jednocześnie w ramach programu kulturalnego towarzyszącego obradom forum Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zprganizowało na krynickiej promenadzie plenerową wystawę fotograficzną "Marzenie o upadku kurtyny". Opowiadała ona o najważniejszych etapach powojennej historii podzielonej Europy w kontekście integracji europejskiej - od 1945 do 2007 roku.

Ważna część wystawy dotyczy konsekwencji przełomu w latach 1989-91 i współpracy między krajami europejskimi po upadku muru berlińskiego; pokazuje polską drogę do członkostwa w Unii Europejskiej.

**********

XIX Forum Ekonomiczne w liczbach
- około 2000 uczestników, w tym ponad 1100 z zagranicy
- 5 sesji plenarnych
- ponad 140 paneli dyskusyjnych i wydarzeń specjalnych
- ponad 900 panelistów
- niemal 400 dziennikarzy z ponad 150 redakcji
- bogaty program imprez kulturalnych - ponad 30 koncertów, spotkań autorskich, wystaw, pokazów filmowych