Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Rola i miejsce regionów w Europie jutra

O tym, jakie są podobieństwa i różnice w realizacji polityk regionalnych w różnych krajach, jakie są podejścia do polityki decentralizacji oraz jakie są perspektywy współpracy pomiędzy regionami, rozmawiali się uczestnicy panelu "Rola i miejsce regionów w Europie jutra". W dyskusji, która obyła się 10 września w Krynicy, podczas obrad Forum Regionów, uczestniczył Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- Strategia lizbońska powinna być budowana od dołu - od regionów. Cele strategiczne powinne być też rozwijane w regionach. Stolice regionów powinny być lokomotywami rozwoju dla całego obszaru - mówił Kazimierz Barczyk. - Bardzo dobrym przykładem współpracy międzyregionalnej jest partnerstwo Małopolski z francuskim regionem Rhone-Alpes - podkreślał. Współpraca ta obejmuje m.in. gospodarkę, rolnictwo, ochronę środowiska, turystykę i edukację. - Partnerstwo wschodnie zaproponowała Polska - zaznaczył i zgodził się, że to dobry pomysł, by je poszerzyć o partnerstwo regionów. Mówił również o corocznych seminariach organizowanych wspólnie z Turyngią, do których Małopolska zaprosiła również Ukrainę.

- W Małopolsce powstaje jeden z sześciu węzłów wiedzy i innowacji w Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego. To jest szansa dla Krakowa, to szansa, że nasz region stanie się ważnym ośrodkiem w UE - zaznaczył. - Według informacji za rok ubiegły najwięcej mikroprzedsiębiorstw w skali kraju powstało właśnie w Małopolsce - dodał, zaznaczając, że wiele przedsięwzięc udało się zrealizować dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

O szczególnym przykładzie rozwoju regionalnego mówił Mihail Formuzal, przewodniczący Komitetu Wykonawczy Gagauzji w Mołdowie. - Terytorium państwa dzieli się na regiony, wśród których mogą być tzw. regiony narodowo-terytorialne. Przykładem jest Gagauzja, gdzie na danym terytorium mieszka narodowość inna niż w reszcie kraju. Taki region ma dodatkowe cele: zachowanie wartości kulturowych, języka, tradycji - zaznaczył przewodniczący Formuzal. Terytorium Autonomiczne Gagauzja jest położone w południowej części Mołdowy. "Specjalny prawny status" uzyskało w 1994 r. na podstawie ustawy parlamentu. Na czele Gagauzji stoi gubernator, terytorium posiada również własny parlament, współpracuje z innymi państwami m.in. w dziedzinie gospodarki.

- Rola regionów się umocniła. Wszystkie regiony mają szansę wpływać na swój rozwój - podkreślał Gerd Harms, doradca Zarządu Enertrag AG z Niemiec. Zaznaczył, że wiele kompetencji przenosi się z poziomu państwa na poziom Unii Europejskiej, ale z drugiej strony - również na regiony. - Siła regionu nie oznacza walki przeciwko państwu. Regiony stają się powoli kolejnym poziomem sprawowania władzy - dodał. Podreślił, że Europa staję się "Europą regionów" i "Europą obywateli".

- Rhone-Alpes jest jednym z 22 regionów we Francji. Liczy 6 mln mieszkańców i jest drugim pod względem znaczenia ekonomicznego obszarem w kraju - mówił Patrick Lusson, dyrektor Przedstawicielstwa Regionu w Brukseli i przedstawiciel Rady Regionalnej. Rhone-Alpes w 2007 r. opracowało strategię europejską, stawia na konkurencyjność i zrównoważoną gospodarkę. Bierze czynny udział w europejskich konsultacjach, programach i współpracy. Ma wielu partnerów międzynarodowych. - Regiony są najlepszym poziomem do angażowania obywateli do proeuropejskiego sposobu myślenia, co jest konieczne do określenia miejsca naszego kontynentu, naszych krajów i regionów w zglobalizowanym świecie. Twórzmy Europę na i z podstawowego poziomu - apelował Patrick Lusson.

- Ukraina jest z pewnością krajem europejskim, ale na razie nie jest możliwa pełna integracja z Unią Europejską. Jest natomiast możliwa integracja strukturalna przez współpracę regionów - mówiła Halyna Lytwyn, dyrektor wykonawczy Euroregionu Karpaty-Ukraina. Ta współpraca jest dofinansowywana z UE i służy podniesieniu poziomu rozwoju regionalnego. Istnieją jednak pewne problemy, z których jednym jest podejście UE do regionów. Halyna Lytwyn podkreślała, że nie ma programu dla całego Euroregionu Karpaty, tylko dla poszczególnych par państw. Zaznaczyła również, że rola regionów będzie rosnąć dzięki temu, że będą promować swój wizerunek i współpracować.

Chiurcciu Vitali z Głównego Urzędu ds. Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Międzynarodowych Kontaktów Ekonomicznych Gagauzji podsumowując dyskusję podkreślił, że jednym z głównych celów regionów jest poprawianie jakości życia mieszkańców, a rozwój jest możliwy coraz bardziej nie w wyniku działalności państwa, lecz regionów i współpracy między nimi.

(azlo)
za: UMWM
fot. Biuro Prasowe UMWM