Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Forum Odnawialnych Źródeł Energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest zasługą funduszy unijnych. Teraz jednak coraz częściej pieniędzy trzeba szukać gdzie indziej. Do Krakowa zaproszono samorządowców zainteresowanych ekologicznymi inwestycjami. W trakcie Forum Odnawialnych Źródeł Energii mogą się dowiedzieć gdzie szukać finansowej pomocy.

**********

W poniedziałek, 11 kwietnia, przedstawiciele samorządów i instytucji państwowych oraz eksperci spotkali się na II Ogólnopolskim Forum Odnawialnych Źródeł Energii. Obrady forum prowadził m.in. Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- Energia odnawialna jest nadzieją ludzkości na humanistyczne traktowanie naszego otoczenia przyrodniczego. Odnawialne źródła energii chronią nas przed zapaścią cywilizacyjną związaną z brakiem energii - mówił Kazimierz Barczyk.

W ramach sesji zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, redakcję dwumiesięcznika GLOB Energia oraz Fundację Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej, omówione zostały obowiązki gmin w świetle prawa energetycznego, główne problemy polityki energetycznej, wprowadzania systemów odnawialnych źródeł energii, partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz OZE oraz możliwości finansowania OZE dla samorządów.

Na forum doświadczeniami i analizami z zakresu wprowadzania odnawialnych źródeł energii do polskich gmin dzielili się (m.in.) przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki, oraz miast - Krakowa, Częstochowy i Bielska-Białej. Eksperci ocenili uwarunkowania związane z wprowadzaniem do gmin dużych systemów solarnych, systemów z pompą ciepła, kolektorów słonecznych, biomasy, obywatelskich elektrowni wiatrowych oraz geotermii płytkiej.

za: UMWM

**********

Film z II Forum OZE >>>

Relacja w Kronice TVP Kraków, 11.04.2011, godz.18.30

**********

**********

Relacja z II FORUM OZE
energiawgminie.pl

Odnawialne Źródła Energii to dla gmin nie tylko dbałość o środowisko, ale także troska o obywateli, a przede wszystkim szansa na stabilny rozwój poprzez większą niezależność energetyczną. Takie właśnie gminy - myślące przyszłościowo, chcące się rozwijać i dbające o swoich mieszkańców - stawiły się w licznej reprezentacji na II FORUM OZE energia gminie.pl.

Już po raz drugi - tym razem w dniach 11-12 kwietnia w Krakowie odbyło się spotkanie samorządów poruszające zagadnienia realizacji i finansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Tegoroczne obrady i wystąpienia skupiały się wokół tematyki: "Energia - Gospodarka - Środowisko- PPP".

Na forum zaproszono zarówno przedstawicieli świata nauki, instytucji finansujących oraz ministerstw, jak również praktyków. Dwa dni obrad, dyskusji i wykładów uzupełniały rozmowy kuluarowe oraz wystawa ciekawych realizacji inwestycji w OZE.

Prowadzenie sesji I przez znanego i rozpoznawalnego samorządowca - Kazimierza Barczyka (Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego) nadało jej lekkości z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej dla tematu powagi. W sesji tej uczestnicy otrzymali informacje dotyczące planowania energetycznego oraz zmiany sprzedawcy energii przekaze przez Małgorzatę Nowaczek-Zarębę (Dyrektor OT Kraków URE), Kingę Kalandyk (Redakcja dwumiesięcznika GLOB Energia), Magdalenę Mrowczyk (specjalista URE) oraz Grzegorza Wiśniewskiego (Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej).

Prowadzenie sesji technologicznych przez Jarosława Kotyzę - Dyrektora Programowego, oraz Grzegorza Burka - Redaktora Naczelnego dwumiesięcznika GLOB Energia, nadało jej dynamikę, dzięki której uczestnicy słuchali z zainteresowaniem wystąpień zaproszonych prelegentów. Wszystkich zebranych zainteresowały między innymi tematy związane z tak modną ostatnio geotermią. Wykłady na ten temat prowadziła znana ekspertka - dr hab. inż. Beata Kępińska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Przedstawienie stanu i możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Polsce wywołało zarówno zaciekawienie, jak i lawinę kuluarowych rozmów i pytań do Pani Ekspert. W sesji technologicznej uczestnicy mieli ponadto okazję do wysłuchania bardzo interesięących wypowiedzi Jakuba Koczorowskiego (REHAU), Marka Bednarza (VIESSMANN). Jerzego Grabka (JUNKERS), Artura Karczmarczyka (STIEBEL ELTRON), Adama Królikowskiego (GREEN POWER DEVELOPMENT), prof, dr hab. inż. Joachima Kozła (Politechnika Śląska) oraz Grzegorza Ojczyka (HERZ).

Podczas drugiego dnia głos w dyskusji zabrali: Jacek Krupa (Poseł na Sejm RP) - tu między innymi bardzo ciekawe informacje dotyczące przygotowań do uruchomienia farm wiatrowych na polskim morzu), Przemysław Zaremba (Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) - wykład dotyczący wprowadzenia do PPP, Tadeusz Trzmiel (I Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury Miasta) - przedstawił krakowskie doświadczenia i plany w zakresie realizacji inwestycji w formule PPP. Podobnie jak pierwszego dnia, uczestnicy forum mieli okazję do zapoznania się z zagadnieniami technologicznymi, a swoje prelekcje wygłosili: dr Paweł Kowalski (Akademia VIESSMANN), Krzysztof Twardy (REHAU) oraz Piotr Rudyszyn (W4E).

Leszek Wanat ze Związku Miast Polskich mówi: "Oczywiście, niektóre polskie samorządy doskonale znają temat i nawet stały się liderami w zakresie wdrażania OZE. To jednak ciągle mniejszość. Problemu nie rozwiążą tylko pasywne wykłady, nawet najciekawsze. Potrzeba zarówno przykładów dobrych praktyk, wymiany doświadczeń, jak i konkretnych wskazówek. Inicjatywa Ogólnopolskiego Forum Odnawialnych Źródeł Energii okazała się dobrą okazją nie tylko do wzięcia udziału w ciekawych sesjach tematycznych, ale również do interesującej kuluarowej refleksji."

II Forum zakończyło się wystąpieniami Marii Stankiewicz i Iwony Korohody ze Stowarzyszenia "Energie Cites" oraz debatą o sposobie realizacji biogazowni w formule PPP i finansowania inwestycji w OZE, którą poprowadziła Barbara Nosal-Biesiadecka (Fundacja Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej).

Co ciekawe, samorządowcy i przedstawiciele biznesu dowiedzieli się nie tylko, jak i za co realizować Inwestycje w OZE, ale także mieli okazję degustować i nauczyć się przygotowywać sushi, ponieważ forum zwieńczył pokaz prowadzony przez doświadczonego sushi mastera z jednej z krakowskich restauracji.

Forum zorganizowały Redakcja dwumiesięcznikiem GLOB Energia, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Fundacja Rozwoju Samorządności i Prasy Lokalnej. Kolejne obrady Forum odbędą się za rok.

Więcej informacji na stronie: www.energiagminie.pl

**********

Energia w gminie

Wywiad z Kazimierzem Barczykiem, przewodniczącym Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP

Czym jest dla Pana samorządność?

Samorządność to przede wszystkim obywatelska i demokratyczna reprezentacja interesów mieszkańców. Samorząd jako instytucja jest przecież przejawem woli wyborców, pełniąc rolę lokalnych i regionalnych władz stanowiących, kontrolnych i wykonawczych. Z ustrojowej perspektywy samorządność dopełnia fundamentalne zasady porządku prawnego, społecznego i politycznego w państwie, przybliżając władze publiczne do obywateli, którzy stają się uczestnikami procesu decyzyjnego w gminach, powiatach i województwach. Bez samorządności trudno wyobrazić sobie demokrację i sprawnie funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie. Idea samorządności odwołuje się do najbardziej naturalnych form współdziałania i organizacji społecznej, opartych na konsensusie, dialogu i wzajemnym szacunku. Rolą państwa jest pilnowanie interesów całej wspólnoty np. w polityce zagranicznej i obronnej, zaś samorządność powinna być kształtowana oddolnie.

Skąd Pana zaangażowanie w samorządach?

Zawsze byłem aktywny społecznie, działałem w harcerstwie, potem w samorządach studenckich. W latach 80. zaproponowałem powołanie samorządu sędziów przeciwstawiającego się nomenklaturze. Później współpracowałem przy powstaniu ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim, od 1991 roku przewodniczę Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski, a od 1996 roku ogólnopolskiej Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

W jakiej kondycji są samorządy w Polsce?

Odpowiadając na pytanie o kondycję samorządów, warto pamiętać o drodze, jaką udało nam się pokonać w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Odbudowa samorządu po okresie PRL, podjęta z sukcesem na przełomie lat 80. i 90. dzięki zwycięstwu Solidarności, przyniosła wzrost zaangażowania obywateli w sprawy wspólnot lokalnych i dynamizację życia publicznego w mniejszych i większych miejscowościach. Drugi etap procesu budowy Rzeczypospolitej samorządnej - tworzenie samorządu województw i powiatów - umożliwił podjęcie siłami regionów zadań zakrojonych na europejską skalę. Prowadzone pod kierunkiem władz samorządowych inwestycje zmieniły obraz Polski, przybliżając ją do krajów najwyżej rozwiniętych, Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat można powiedzieć, że odbudowa samorządu to najbardziej udana reforma ustrojowa w Polsce. Wyzwaniem jest zwiększenie zaangażowania obywateli w działalność samorządów. Szansę na to stwarza prezydencki projekt nowej ustawy samorządowej poddawany teraz konsultacjom społecznym.

Jaka idea przyświecała powstaniu Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP?

Zaczęło się od mojej inicjatywy powołania Stowarzyszania Gmin i Powiatów Małopolski. Podobne inicjatywy miały miejsce również w innych regionach. Regionalne organizacje połączyły się następnie w federację. W 1993 roku, kiedy została utworzona Federacja Związków Gmin Polskich, proces odbudowy samorządności w Polsce wymagał sprawnego współdziałania i wymiany informacji między samorządami z całego kraju. By sprostać wyzwaniom stojącym przed samorządami w procesie transformacji ustrojowej, potrzebna była współpraca praktyków - samorządowców - i ekspertów z różnych dziedzin. Stowarzyszeniowo-federacyjna forma wymiany opinii, konsultacje i współdziałanie pomogły również umocnić powołane później powiaty i województwa, instytucje samorządowe w realiach integracji europejskiej.

Ilu członków gromadzi federacja i czym zajmuje się w praktyce?

Federacja zrzesza 20 regionalnych związków i stowarzyszeń, które skupiają łącznie około 1000 gmin, powiatów i województw oraz instytucje wspierające samorządność. W ramach działalności federacji opiniowane są i przygotowywane projekty ustaw oraz innych aktów prawnych związanych z działalnością samorządów. Federacja prowadzi także działania informacyjne, doradcze, szkoleniowe i wydawnicze. Jej bieżąca działalność skupia się między innymi na organizacji spotkań przedstawicieli gmin, powiatów i województw z całej Polski, podczas których omawiane są najważniejsze dla samorządów zagadnienia prawne, ekonomiczne, ekologiczne, edukacyjne i społeczne. Co istotne, współpraca gmin, powiatów i województw w ramach regionalnych stowarzyszeń skupionych w federacji dobrze wpisuje się w fundamentalną dla samorządów ideę społeczeństwa obywatelskiego.

Właśnie zakończyliśmy II FORUM OZE energiawgminie.pl, któremu Pan przewodniczył. Czym dla Pana są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii są hitem XXI wieku w Europie i na świecie. Po pierwsze dlatego, że energia jest niezbędna do rozwoju cywilizacji i poprawy jakości życia człowieka. Dawne wojny o ziemię zamieniają się obecnie w konflikty o energię. Druga sprawa to rozwój świadomości ekologicznej. Życie w harmonii z przyrodą jest dzisiaj dla wielu ludzi kwestią kluczową. Popularność odnawialnych źródeł energii przy ograniczonych zasobach surowców stymuluje nas do poszukiwania optymalnych sposobów zabezpieczenia potrzeb energetycznych. Promienie słoneczne, siła wiatru i wody te główne ogólnie dostępne odnawialne źródła energii. Warto podkreślić, że z punktu widzenia gmin wielką zaletą energetyki opartej na zasobach odnawialnych jest możliwość lokalnego produkowania energii i autonomia energetyczna.

Czy samorządy przejawiają zainteresowanie OZE?

W pierwszym etapie - po 1990 roku - nadrabialiśmy zaległości w takich obszarach jak budowa szkół, gazyfikacja, modernizacja dróg, budowa oczyszczalni ścieków. Obecnie budujemy pływalnie kryte czy boiska. Następujejednakzmiana priorytetów. Dużą popularnością cieszą się programy wspierające OZE, w czym duży udział ma Unia Europejska. Pytanie tylko, czy kraj uzależniony w 90% od węgla stać na rezygnację z wydobycia tego tradycyjnego surowca. Wypełnienie zaleceń unijnych, podniesienie do 30% redukcji C02 może nas zbyt drogo kosztować. Występuje wręcz obawa, że więcej stracimy z tego powodu, niż zyskamy z funduszy unijnych, bez uwzględnienia naszej specyfiki. Przed samorządami stoi konieczność termomodernizacji budynków oraz nakierowanie na budownictwo energooszczędne, by zużywać mniej energii i móc w związku z tym ponosić mniejsze koszty użytkowania. Gminy powinny dążyć do autonomii energetycznej oraz opracowywać plany energetyczne. Tymi działaniami wraz z inwestowaniem w OZE samorządy powinny osiągnąć efekt synergiczny.

W czasie II FORUM OZE energiawgminie.pl poruszona została możliwość finansowania inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Czy jest to realna szansa na zdobycie dodatkowych środków?

Na pewno partnerstwo publiczno-prywatne jest szansą na zdobywanie nowych środków. Gminy nie będą w stanie rozwiązać wielu problemów bez tego typu wsparcia. Prostym przykładem są parkingi podziemne w Krakowie. Miasto nie wydało złotówki na tę inwestycję, natomiast po kilkudziesięciu latach te parkingi przejdą na własność miasta. Kolejnym przykładem jest inwestycja samorządu krakowskiego w wymianę instalacji oświetleniowej. Prywatny inwestor zainstalował energooszczędne rozwiązania, które służą miastu. Obie strony są zadowolone. Wieloletnia inwestycja spłaciła się po 5 latach.

Jak wygląda sytuacja samorządów w kontekście ostatnich regulacji zaliczających partnerstwo publiczno-prywatne do długu publicznego?

Teraz jest to problem dla miast aktywnie inwestujących. Apelowaliśmy jako samorządowcy do prezydenta i ministra finansów o to, by w tej sprawie nastąpiło złagodzenie warunków mających wpływ na obecnie realizowane projekty.

Dziękuję za rozmowę!
Grzegorz Burek
Redakcja GLOB Energia

GLOB Energia, nr 3/2011

Kazimierz Barczyk - przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz przewodniczący Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP. Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Jerzego Buzka. Współautor ustaw o samorządzie terytorialnym, od 1996 roku przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Od 2009 roku członek Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów, która (m.in.) opiniuje projekty aktów normatywnych dotyczących służby cywilnej.

*********

Glob pełen (odnawialnej) energii nad Kielcami

Energia to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, bez której inne dziedziny nie mogłyby się rozwijać. Targi cieszą się w związku z tym ogromnym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających z Polski i z zagranicy, a ich liczba z roku na rok jest coraz większa. Na imprezę do Kielc przyjeżdżają najwięksi wytwórcy energii konwencjonalnej, jak również firmy zajmujące się produkcją energii ze źródeł odnawialnych.

Energia odnawialna wkracza w nasze życie coraz większymi krokami. Szereg nowych urządzeń, poczynając od pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy siłowni wiatrowych, pomaga nam wykorzystać bogactwo naszego globu, globu pełnego odnawialnej energii. To również misja Redakcji dwumiesięcznika GLOB Energia. Doskonałą okazją do spełnienia tych celów okazały się targi ENEX NOWA ENERGIA, które odbyły się w Kielcach w dniach 1-3 marca 2011 roku. Redakcja GLOB Energia przez trzy dni prowadziła spotkania z energią odnawialną. Każdy dzień poświęcony był innym zagadnieniom. Kolejno odbyły się:

• IV FORUM POMP CIEPŁA

• III FORUM ENERGII WIATRU

• II FORUM SOLAR+

Oprócz wysłuchania interesujących prelekcji wygłaszanych przez zaproszonych gości, uczestnicy Forum Redakcji GLOB Energia mieli również okazję wziąć czynny udział w warsztatach, wchodząc w interakcję z prelegentami. Przez trzy dni redakcyjnych konferencji odwiedziło nas kilkuset uczestników.

**********

Zobacz ten materiał w pliku pdf >>>