Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

VIII edycja Forum Energia w Gminie

W zabytkowej scenerii Zamku Królewskiego w Niepołomicach około 60 przedstawicieli gmin, powiatów i innych jednostek samorządowych zapoznało się z możliwościami zastosowania odnawialnych źródeł energii, a także sposobami poprawy efektywności energetyczniej w gminach, powiatach i miastach.

Zebrani dowiedzieli się nie tylko o zasadach działania poszczególnych "zielonych" technologii ale także uzyskali praktyczne wskazówki w jaki sposób pozyskać środki finansowe na lokalne inwestycje. Prelegenci prezentowali poszczególne technologie na przykładzie zrealizowanych już i działających inwestycji.

Dużym zaintresowaniem cieszyły się tematy energooszczędnego oświetlenia miast, a także gospodarka odpadami w obiektach komunalnych.

Nowością, podczas Forum ENERGIA W GMINIE była tematyka elektromobilności. Przedstawiono praktyczne działanie i zalety elektro-transportu.

VIII Forum ENERGIA W GMINIE:

Przywitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji, Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
Finansowanie projektów energetycznych w nowej perspektywie finansowej, Daniel Szewczyk, Dyrektor Zarządzający, PHIN Inwestycje
Monitorowanie zużycia i oszczędności energii w obiektach komunalnych, Paweł Janukanis, Petra Energia
Instalacje oświetleniowe, automatyka i gospodarka odpadami w obiektach komunalnych, Marek Lasek, Martech Plus
Instalacje fotowoltaiczne - wprowadzenie do tematyki, Dawid Pantera, Akademia Viessmann
Energooszczędne systemy grzewcze i wentylacyjne w przykładach, Jakub Koczorowski, Rehau
Efektywne i czyste technologie energetyczne, Marek Bednarz, Viessmann
Rozwiązania systemowe dla ograniczania niskiej emisji - program Kawka, PPP, Bartłomiej Świderek, GLOBEnergia
Projekt BUS OZE, Elżbieta Hałaj, AGH w Krakowie
Elektromobilność, Michał Kaczmarczyk, GLOBEnergia

VIII Forum OZE Energia w Gminie w Niepołomicach towarzyszyła prezentacja technologii elektromobilnych. Przedstawiana ona była w ramach projektu "Polsko-Szwajcarska Platforma Benchlearningowa dla turystyki"
 
Prezentację rozpoczął Michał Kaczmarczyk (z-ca redaktora naczelnego GLOBEnergia, KSE AGH) wprowadzeniem do tematyki elektromobilności. Nie zabrakło w niej odniesienia do funkcjonowania gmin, problemu redukcji niskiej emisji oraz zalet takich rozwiązań dla gospodarstw agroturystycznych.

Praktyczna część rozpoczęła się od prezentacji działania stacji szybkiego ładowania samochodów oraz mniejszej, przeznaczonej dla rowerów elektrycznych. Ciekawostką była prezentowana możliwość uruchomienia stacji ładowania za pomocą telefonu GSM. Zaproszony ekspert przedstawił możlwości wykorzystania stacji ładowania w obiektach turystycznych, publicznych na terenie gminy oraz w gospodarstwach domowych. Niewątpliwą atrakcją była możliwość przejażdżki rowerami elektrycznymi, z której ochoczo skorzystała większość zgromadzonych. Zadano mnóstwo pytań o zasięg, czas ładowania, obsługę oraz koszty zakupu takich rowerów. Fani czterech kółek zapoznali się samochodem Nissan LEAF. Ten w pełni zasilany elektrycznie samochód przyjechał na prezentację z Bielska Białej, korzystając na trasie ze stacji szybkiego ładowania w Krakowie. Kierujący tym samochodem nie tylko przedstawił dokładnie pojazd ale wymienił szereg korzyści i zachęt proponowanych przez poszczególne samorządy, jak bezpłatny dostęp do ładowania czy nieodpłatne korzystanie z parkingów miejskich.

za: www.globenergia.pl/energiawgminie