Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Najlepsi Wójtowie Małopolski

VII Plebiscyt im. Wincentego Witosa o tytuł Najlepszego Wójta Małopolski został rozstrzygnięty. Na182 małopolskie gminy Czytelnicy Gazety Krakowskiej zgłosili do konkursu 67 gospodarzy. Otrzymali oni 52.059 ważnych głosów.

Wczoraj w podtarnowskich Wierzchosławicach podczas dorocznych uroczystości Zaduszek Witosowych honorowy tytuł Najlepszego Wójta i Witosowski Kapelusz otrzymało dziesięciu wójtów.

Laureatami zostali:
- Tadeusz Patalita
- Władysław Pazdan
- Marek Jamborski
- Marian Zalewski
- Janusz Potaczek
- Wiesław Rajski
- Stanisław Pudo
- Marian Hebda
- Ryszard Guzik
- Zbigniew Wojas

Serdecznie gratulujemy! Także pozostałym nominowanym. Wyróżnienie przez mieszkańców gminy, dla których się pracuje, jest na pewno wspaniałą nagrodą.

Jakie cechy powinien mieć dobry wójt?

Wiesław Rajski uważa, że przede wszystkim musi mieć doświadczenie, silny charakter i dużo cierpliwości. Musi go wspierać kadra dobrych fachowców i musi mieć poparcie w radzie gminy. W obecnych czasach ważne są także dobre kontakty w Brukseli, aby ściągnąć do gminy jak najwięcej środków unijnych.
Jedyny "zdobywca" aż siedmiu Witosowych Kapeluszy, laureat wszystkich plebiscytów im. W. Witosa, podkreśla, że dobry wójt musi być ekonomistą, menedżerem, poszukiwaczem środków europejskich i pozabudżetowych, a także społecznikiem, który wspiera kulturę, sport i wychowanie młodzieży. Musi dobrze traktować ludzi i uważać, żeby nie popaść w zgubną rutynę. Stawiając zaś na inwestycje gminne, nie może zapomnieć, że najważniejsze są drogi, bo bez nich gmina zostanie prowincją.
Wiele gratulacji zebrali wczoraj wójtowie, przed którymi - jak powiedział redaktor senior GK Ryszard Niemiec - już wkrótce kolejny sprawdzian - wybory samorządowe.
- W nowej kadencji samorządy powinny wykorzystać rzekę pieniędzy z Unii Europejskiej dla poprawy warunków życia mieszkańców, bezpieczeństwa i zdrowia - ocenił Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM, zarazem wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, współautor ustawy o samorządzie gminy. Gratulując laureatom, zaznaczył, że zostali uhonorowani w najwyższej formie - głosami swoich mieszkańców.
Krystyna Broda w zastępstwie marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła przekazała nagrodzonym wójtom list gratulacyjny.

Pomysłodawcą plebiscytu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, które wraz z Gazetą Krakowską po raz pierwszy ogłosiło konkurs na Najlepszego Wójta Małopolski dla uczczenia 10-lecia polskiego samorządu.
Ideowym patronem plebiscytu od początku jest Wincenty Witos, trzykrotny premier II Rzeczypospolitej, najwybitniejszy chłopski przywódca i wójt podtarnowskich Wierzchosławic, który zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. W Zaduszkach Witosowych uczestniczyła wczoraj rodzina Witosa.

Tegoroczny Witosowy Kapelusz jest siódmym dla Mariana Zalewskiego ze Szczurowej, piątym dla Marka Jamborskiego z Kocmyrzowa-Luborzycy i Wiesława Rajskiego z Wierzchosławic, czwartym dla Tadeusza Patality z Mszany Dolnej, Władysława Pazdana z Limanowej i Janusza Potaczka z Niedźwiedzia, trzecim dla Stanisława Pudo z Jordanowa i Stanisława Sorysa z Pleśnej i drugim dla Zbigniewa Wojasa z Gdowa.
Z kobiet-wójtów Kapelusze Witosa zdobyły Maria Ewa Bigas z Rzezawy w 2000 r., Czesława Rzadkosz z Łukowicy w 2001 r., Małgorzata Chrapek z Wieprza w 2004 r. i Zofia Oszacka z Lanckorony w 2005 roku.

Dobre wójtowanie to przede wszystkim służba ludziom - ta duża na rzecz całej gminy, i ta mała polegająca na rozwiązywaniu problemów ważnych dla poszczgólnych ludzi. - Dlatego musimy się starać, musimy tak pracować, - powiedział m.in. prezes PSL Waldemar Pawlak - aby Europa trafiła do naszych gmin, aby nasza młodzież nie musiała emigrować do Irlandii czy Włoch.

Dziękujemy Czytelnikom za udział w plebiscycie.

Teresa Brandys
zdjęcia: Ewa Kropiowska

Tekst i zdjęcia dzieki uprzejmości Gazety Krakowskiej