Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Debata Dziennika Polskiego o suszy w Małopolsce

Postępujące szybko zmiany klimatyczne to wyzwanie cywilizacyjne przed którym stoimy nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie. Polska pomimo tego co każdy z nas widzi, czyli rzek, jezior, stawów, wielu lasów, pół uprawnych i terenów zielonych, padających deszczów, a nawet powodzi jest krajem bardzo ubogim w zasoby wodne.  Na 1 mieszkańca Polski przypada średnio 3 razy mniej wody niż na 1 mieszkańca Europy. Polska pod tym względem może porównywać się z Egiptem!

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wielokrotnie organizowało konferencje, szkolenia i zabierało głos w formie stanowisk i apeli w ważnych sprawach związanych z gospodarką wodną, przeciwdziałaniu powodziom, jakości wodny pitnej, wykorzystywaniu wody w rolnictwie. Jako samorządowcy domagaliśmy się od kolejnych rządów lepszej i szybszej realizacji działań korzystanie wpływających na gospodarkę wodna w kraju. Niestety powodzie w Małopolsce i dorzeczu Górnej Wisły wywoływały połowę wszystkich szkód w Polsce.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z materiałami oraz debatą zorganizowaną przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską, w której miałem przyjemność uczestniczyć jako reprezentant samorządów terytorialnych Małopolski.

W załączeniu przesyłam Dodatek Specjalny Dziennika Polskiego poświęcony suszy oraz link do zapisu debaty.

Z poważaniem
Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski

**********

Dodatek Specjalny Dziennika Polskiego, plik pdf >>>

https://gazetakrakowska.pl/susza-rozwija-sie-w-krakowie-i-malopolsce-po-cichu-niczym-rak-wielu-mieszkancom-regionu-w-tym-rolnikom-juz-dzis-brakuje-wody-co/ar/c3-16541103