Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Dzieci ze Wschodu znowu na wakacjach w Polsce

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski po raz dziesiąty zorganizowało wakacyjny wypoczynek dla dzieci Polonii w ramach akcji "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu". Do Krakowa przyjechało ponad 120 dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Królewca. W Sali Obrad Stołecznego Miasta Krakowa młodzież powitali przedstawiciele miasta, województwa i Senatu oraz Kurii Arcybiskupiej.

W ciągu 10 dni dzieci zobaczą Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Częstochowę, popłyną statkiem do Tyńca, parokrotnie odwiedzą Park Wodny. Większość z nich uczęszcza w swoich miejscach zamieszkania do polskich szkół i kościołów, więc nie mają większych problemów z porozumiewaniem się z krakowskimi rówieśnikami, którzy im towarzyszą w zwiedzaniu Małopolski.

Akcją "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu" objęto najuboższe dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język.

Honorowymi patronami zostali arcybiskupi krakowski i lwowski, marszałek Województwa Małopolskiego oraz prezydent Krakowa. Niedługo podobne akcje odbędą się również na Kresach i wtedy młodzież z Polski będzie mogła pojechać za wschodnią granicę.

Zobacz film z przyjazdu dzieci ze Wschodu >>>