Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Jak chronić powietrze w Krakowie i Małopolsce

Ochrona powietrza w Krakowie i Małopolsce, walka ze smogiem i rozwój sieci ciepłowniczej. O tym rozmawiali uczestnicy XVI Małopolskiej Konferencji Samorządowej zorganizowanej w krakowskim urzędzie miasta przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Sejmik Województwa Małopolskiego. Samorząd wojewódzki reprezentowali wicemarszałek Wojciech Kozak oraz przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Konferencja to reakcja na zainteresowanie społeczne związane ze znowelizowanym niedawno Programem ochrony powietrza w Małopolsce oraz decyzjami w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie, które w najbliższym czasie ma podjąć małopolski sejmik. Wicemarszałek Wojciech Kozak mówił o projekcie uchwały w sprawie paliw, których będzie można używać w Krakowie do ogrzewania domów i mieszkań, a także o przyczynach i skutkach zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i wpływie na dziedzictwo kulturowe.

- Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. Biorąc pod uwagę jakość powietrza w Krakowie i Małopolsce, dla nas najważniejsze jest teraz zrobinie kroku naprzód i wprowadzenie zakazu palenia węglem, drewnem i ciężkimi olejami. Ale nasze działania powinny być wielokierunkowe - wymiana pieców, podłączanie do sieci ciepłowniczych i gazowych - mówił Wojciech Kozak.

W dyskusji wzięli udział m.in. Aleksandra Malarz - dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Środowiska, przedstawiciele krakowskiej rady miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Podczas konferencji przedstawiony został program poprawy jakości powietrza w aglomeracji krakowskiej, również w kontekście wpływu zanieczyszczeń napływających znad aglomeracji śląskiej. Omówione zostały plany modernizacji lokalnych ciepłowni, wykorzystania nowych technologii i inwestycji samorządów terytorialnych zmierzających do poprawy stanu powietrza w Małopolsce.

za UMWM

**********

Stanowisko Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski na XIV Małopolską Konferencję Samorządową "Ochrona powietrza w Krakowie i Małopolsce. Walka ze smogiem. Rozwój sieci ciepłowniczych." >>>

**********

PREZENTACJE

Urząd Miasta Krakowa: Realizacja działań naprawczych jakości powietrza w Krakowie, plik pdf >>>

Wojciech Kozak Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego: Projekt uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego określającej rodzaje paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, plik pdf >>>

Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane: Ochrona powietrza w Krakowie i Małopolsce, Walka ze smogiem, Rozwój sieci ciepłowniczych, plik ppt >>>

Udział EDF POLSKA w ograniczaniu niskiej emisji w Krakowie, plik pdf >>>

Elektrownia Skawina SA: Udział w programie ograniczania niskiej emisji, plik pdf >>>

Działania MPEC SA w Krakowie na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Plany rozwojowe MPEC SA w Krakowie, plik pdf >>>

**********

Rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej, Kazimierz Barczyk w Tematach Dnia TVP Kraków, 2013-11-19 >>>

Dyskusja nt. zakazu palenia węglem, Kronika TVP Kraków, 2013-11-19, g. 22.00 >>>

**********