Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Muzeum AK zwycięzcą plebiscytu Modernizacja 2011

29 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Modernizacja 2011" dla najlepiej zmodernizowanych i zaadaptowanych obiektów w Polsce. Uczestniczył w niej przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 900 projektów z całego kraju. W kategorii "kultura" pierwsze miejsce otrzymało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. Nagrodę w imieniu inwestora odebrał obecny na uroczystości przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, który od lat przewodniczy również Radzie Muzeum, w imieniu wykonawcy prezes firmy "Chemobudowa-Kraków" SA Edward Suchan, zaś w imieniu autorów projektu Ryszard Jurkowski z "AIR Jurkowscy-Architekci" Sp. z o.o.

Ogólnopolski plebiscyt "Modernizacja" odbywa się już po raz szesnasty. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku wyróżniających się szczególnymi walorami. W konkursie nie mogą brać udziału nowowybudowane obiekty.

Docenione w tegorocznej edycji konkursu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie jest najlepiej zwaloryzowanym obiektem poindustrialnym w Polsce i jednym z najlepiej zwaloryzowanych w Europie, jest m.in. dwa razy większe od Muzeum Powstania Warszawskiego. Adaptację budynku przy ul. Wita Stwosza rozpoczęto w 2007 r., oddano go do użytku cztery lata później. Inwestycja kosztowała 30 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej oraz samorządów Krakowa i województwa małopolskiego, które są organizatorami Muzeum AK. 27 września br. w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego otwarta zostanie pierwsza ekspozycja stała.

za: UMWM