Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Tytuły zostały wręczone!

Jak co roku wiosną odbywa się przyznanie tytułów Małopolanina Roku i Człowieka Roku. Organizatorem tego wydarzenia jest Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, na których czele stoi Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk. Tegorocznymi laureatami nagród zostali prymas senior kard. Józef Glemp, premier Hanna Suchocka, Igor Mitoraj oraz prof. Ryszard Tadeusiewicz. Uroczysta gala odbyła się 24 kwietnia w Collegium Maius UJ.

Tytuł Człowieka Roku 2011 Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP otrzymał prymas senior kard. Józef Glemp. W uzasadnieniu jego przyznania przewodniczący Barczyk podkreślił niezłomne przewodnictwo księdza prymasa nad Kościołem w kraju narażonym przez władze na wewnętrzną wojnę, który wraz z orędownictwem Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego inicjował i wspierał "Solidarność" - największy obywatelski, pokojowy ruch w dziejach świata.

Człowiekiem roku 2011 Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP została także Hanna Suchocka, premier w latach 1992-1993, a obecnie ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej. Tytuł został przyznany pani premier w uznaniu działalności publicznej na rzecz odrodzonej Rzeczypospolitej, demokracji, praw człowieka - z chrześcijańską wrażliwością i nauką społeczną kościoła.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało tytuł Małopolanina Roku Igorowi Mitorajowi za łączenie tradycji antyku z współczesnością, a prof. dr hab. inż. Ryszardowi Tadeusiewiczowi za pionierskie badania w dziedzinie biocybernetyki, automatyki i informatyki.

Wszyscy laureaci odebrali gratulacje od licznie zgromadzonych w auli Collegium Maius gości. Była wśród nich reprezentująca Marszałka Województwa Małopolskiego Sekretarz Województwa Agata Błahuciak, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karol Musioł, posłanki na Sejm RP Katarzyna Matusik-Lipiec i Jagna Marczułajtis-Walczak, a także wielu samorządowców, dziennikarzy i uczonych.

Tytuły Człowieka Roku i Małopolanina Roku są przyznawane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski od połowy lat 90-tych XX wieku. Wśród laureatów tych tytułów znalazły się tak znakomite postacie jak m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kaczorowski, Wisława Szymborska, Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, czy kardynałowie Franciszek Macharski i Kazimierz Nycz.

za: UMWM

**********

Relacja w Kronice TVP Kraków >>>

**********

Podziękowanie za zaproszenie na uroczystość, Ministerstwo Transportu >>>

Podziękowanie za zaproszenie na uroczystość, Prezydent Rzeszowa >>>

**********

Dziennik Polski 2012-04-25

Nauka musi służyć społeczności

Rozmowa. Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ, prezes krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, Małopolanin Roku 2011.

- Czy wyróżnienie przyznane przez samorząd, który nie zna się na nauce i badaniach naukowych, ma jakieś znaczenie wśród licznych nagród, jakie Pan otrzymał?

- To wyróżnienie społeczności. Jestem z niego szczególnie dumny, nawet, bardziej niż z 12 honorowych doktoratów. Nauka nie może się bowiem zamykać tylko we własnym kręgu i ograniczać do publikacji. Misją naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich była i jest służba lokalnej społeczności. Zawsze starałem się tej społeczności służyć. Jeżeli ta społeczność uznała, że moja działalność, moje badania naukowe coś tam wnoszą do jej życia, to cieszy, bo pokazuje, że to nie jest nadaremno.

- Odbierając tytuł "Małopolanina Roku", przyznawał Pan jednak, że inżynieria nie zawsze służy człowiekowi.

- To prawda, ale ja byłem szczęściarzem. Wprawdzie nie ma wynalazku; którego nie dałoby się wykorzystać dla dobra ludzi i przeciwko nim, natomiast jest element intencjalności, kiedy tworzy się pewne rzeczy. Jeżeli ja buduję nowy aparat do wspomagania pracy serca, to wprawdzie mogę sobie wyobrazić, choć z wielkim trudem, że ktoś go wykorzysta, by zaszkodzić innemu człowiekowi, to jednak jego przeznaczenie jest bardzo wyraźnie dedykowane celowi, którym jest podtrzymanie życia. Jeżeli natomiast moi koledzy pracują nad nowymi typami robotów, to zaczynam mieć wątpliwości, bo ten robot może robić naprawdę różne rzeczy.

- Podkreślał Pan też, że traktuje ten tytuł jako podsumowanie tego, co do tej pory Pan robił. A przecież biocybernetyka to dopiero początek.

- Wydaje mi się, że trochę byłem pionierem w tej dziedzinie, która teraz stała się bardzo modna. Jak zaczynałem, to mój profesor mówił: "panie Ryśku, co się pan takimi mrzonkami zajmuje; tu widzi pan, jest maszyna wyciągowa w górnictwie, tu walce, zgniatacz, a pan tu jakieś bzdury proponuje, jakieś biologiczne inspiracje". A ja budowałem te modele, rozpoczynając od systemu słuchowego, poprzez modelowanie rodziny pszczelej, tak ważnej dziś w kontekście wymierających pszczół, a dziś budujemy modele myślenia, mózgu, fragmentów systemu nerwowego.

- Warto mieć pozytywne mrzonki...

- Warto marzyć w ogóle. A to, czy te marzenia są pozytywne, zależy w głównej mierze, na ile wierzy się, że to, co się robi, jest pozytywne. Wiara ma moc sprawczą.

Rozmawiał: GRZEGORZ SKOWRON

**********

Gazeta Krakowska 2012-04-25

Honorowe tytuły i karykatury za 2011 rok

Hanna Suchocka, była premier, obecnie ambasador RP w Watykanie, i kardynał Józef Glemp zostali uhonorowani tytułami Człowieka Roku 2011, zaś prof. Ryszarda Tadeusiewicza, znanego biocybernetyka i felietonistę "Gazety Krakowskiej", oraz światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja obwołano Małopolanami roku 2011. Te tytuły przyznaje od 1995 r. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski: Człowieka Roku w uznaniu zasług dla całego kraju, a Małopolanina Roku osobom, które urodziły się w naszym regionie, a swoją działalnością przyczyniły się do promocji i rozwoju województwa. W nagrodę dostają dyplomy i... swoje karykatury autorstwa Ewy Barańskiej-Jamrozik.

**********

Dziennik Polski, 2012-04-25

Honory dla prymasa, byłej premier, profesora i rzeźbiarza

Kardynał Józef Glemp i Hanna Suchocka zostali uznani przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP - za ludzi roku 2011, Igor Mitoraj i prof. Ryszard Tadeusiewicz otrzymali tytuły "Małopolanina Roku 2011", przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Uroczyste wręczenie okolicznościowych dyplomów odbyło się wczoraj w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z powodu choroby do stolicy Małopolski nie przyjechał Igor Mitoraj.

- Kiedy otrzymałam telefon z informacją, zapytałam: dlaczego ja? Przecież jest tylu bardziej zasłużonych - mówiła podczas uroczystości Hanna Suchocka. - Szczególnie miło mi, że otrzymałam wyróżnienie od związku samorządów, o które tak silnie zabiegaliśmy w moim rządzie oraz za docenienie tego, że w swoim działaniu kierowałam się wrażliwością chrześcijańską - dodała.

Hanna Suchocka była premierem rządu w latach 1992-1993, ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej i posłanką kilku kadencji. Otrzymała tytuł w "uznaniu działalności publicznej na rzecz odrodzonej Rzeczpospolitej, demokracji, praw człowieka".

Kardynał Józef Glemp, prymas senior, otrzymał tytuł w 30. rocznicę rozpoczęcia posługi prymasowskiej w uznaniu zasług dla Polski, za niezłomne przewodnictwo nad Kościołem w kraju narażonym przez władze na wewnętrzną wojnę, za inicjowanie i wspieranie, wraz z Janem Pawłem n, "Solidarności". Kardynał Glemp był prymasem w latach 1981-2009, wcześniej pracował jako osobisty asystent prymasa Stefana Wyszyńskiego. To z inicjatywy prymasa Glempa powrócono do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz to trzykrotny rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek wielu organizacji krajowych i zagranicznych, doktór honoris causa 12 uniwersytetów. Napisał i opublikował ponad 70 prac naukowych oraz 70 monografii naukowych i książek. Obecnie jest prezesem krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Stowarzyszenie przyznało mu tytuł jako "uczonemu światowej sławy", a także "pionierowi polskiej biocybernetyki, automatyki i informatyki".

- Jestem w bardzo trudnej sytuacji, bo prymas Józef Glemp i premier Hanna Suchocka otrzymali od historii wielkie wyzwania. Tymczasem ja całe swoje życie robiłem, to co lubię, a pod koniec tej wielkiej przygody dostaję takie wyróżnienie - mówił prof. Tadeusiewicz.

"Światowej sławy artyście rzeźbiarzowi, którego dzieła zdobią najbardziej prestiżowe kolekcje" - to fragment uzasadnienia przyznania tytułu Igorowi Mitorajowi. Artysta urodził się w 1944 r. w Niemczech, gdzie deportowano jego rodzinę (po wojnie wróciła do Polski). Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Tadeusza Kantora, potem kontynuował studia w Paryżu. Jego gigantyczne rzeźby stoją w najbardziej reprezentacyjnych punktach Paryża, Rzymu, Mediolanu, Londynu, Lozanny i Krakowa.

GRZEGORZ SKOWRON

**********