Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Rozgraniczanie nieruchomości w postępowaniu administracyjnym - pytania i odpowiedzi - seminarium informacyjne on-line Małopolskiej Akademii Samorządowej

Szanowni Państwo
Prezydenci, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie,
Przewodniczący Rad, Radni, Pracownicy Samorządowi

W imieniu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski serdecznie zapraszam Państwa do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń Małopolskiej Akademii Samorządowej dla Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych i pracowników samorządowych.

Uprzejmie proszę o przesłanie niniejszego zaproszenia do Państwa Radnych i wszystkich zainteresowanych osób.

W związku z pytaniami, które pojawiły się podczas poprzednich szkoleń dot. rozgraniczania nieruchomości zdecydowaliśmy się na organizację seminarium informacyjnego poświęconego tylko odpowiedziom na konkretne pytania, które nadesłaliście Państwo podczas szkolenia. Poniżej przesyłam pytania, które zostaną omówione podczas seminarium.

22 czerwca br. (wtorek) w godzinach od 11.00 do 13.00 zapraszamy na seminarium informacyjne online na platformie ZOOM pt.

Rozgraniczanie nieruchomości w postępowaniu administracyjnym - pytania i odpowiedzi

Seminarium poprowadzi: Małgorzata Żmudka

REJESTRACJA

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_8KRrh0wHSAmAvjzqqORH-A

Po rejestracji otrzymacie Państwo mailem potwierdzenie z danymi dostępowymi do szkolenia.

WAŻNE

Przy rejestracji jako First Name prosimy wpisać swoje imię i nazwisko

A jako Last Name prosimy wpisać nazwę Państwa Gminy

Pierwszeństwo uczestnictwa w szkoleniach mają Członkowie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Dana jednostka może delegować nie więcej niż dwie osoby.

Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

PYTANIA DO OMÓWIENIA PODCZAS SEMINARIUM

1. Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem o rozgraniczenie swojej działki z czteroma działkami sąsiednimi. W przypadku dwóch nieruchomości właściciele to osoby żyjące. Natomiast w przypadku dwóch kolejnych nieruchomości w EGiB wpisano dwóch różnych właścicieli na podstawie LWH (brak danych adresowych i brak imion rodziców) - są to osoby zmarłe, które zmarły prawdopodobnie w I-poł XX w oraz do obu ww. nieruchomości dopisany jest użytkownik, który zmarł w 1992 r., a po którym nie przeprowadzono postępowania spadkowego.

Obecnie osoba trzecia, która nie jest ujawniona w EGiB użytkuje obie działki i nie występowała z wnioskiem do Sądu o zasiedzenie. Za przedmiotowe nieruchomości nie są pobierane podatki z racji niskiej klasy gruntu.

Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Czy można wszcząć postępowanie tylko do części nieruchomości? I jak postąpić z pozostałymi nieruchomościami?

2. Czy możemy wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe w przypadku gdy wnioskodawcą lub właścicielem sąsiedniej nieruchomości są nieżyjące osoby, a potencjalny spadkobierca, który wnioskuje o rozgraniczenie, nie zamierza regulować stanu prawnego nieruchomości. Dodatkowo chciałby aby rozgraniczenie było przeprowadzone z Urzędu ponieważ rozgraniczana granica jest jednocześnie granicą gmin.

3. Gmina wyłoniła wykonawcę w toku zapytania ofertowego. Wykonawcą rozgraniczenia został oferent który zaproponował najkorzystniejszą cenę, który przystąpił do wykonania pracy. Wnioskodawca, który otrzymał wezwanie do stawienia się na gruncie, stwierdził że wybrany wykonawca mu nie odpowiada i domaga się wyboru innego geodety, lub umorzenia postępowania. Co w takim przypadku?

4. Co z zakresem rozgraniczenia - czy tylko sporne odcinki (m pkt 1 a pkt 2) czy też całe granice? Czy można rozgraniczyć tylko część granicy między stronami, czy też jest obowiązek ustalenia całej granicy między stronami?

5. Co zrobić w przypadku gdy żaden geodeta nie chce się podjąć rozgraniczenia?

6. Czy można wszcząć postępowanie administracyjne kiedy wnioskodawca wnosi o rozgraniczenie poprzez wskazanie jednego punktu granicznego ponieważ drugi punkt jest przedmiotem innego postępowania rozgraniczeniowego

7. Czy można rozgraniczać z nieruchomością Skarbu Państwa będącą w administracji Wód Polskich kiedy cała działka stanowi potok o użytku Wp oraz brak jest księgi wieczystej?

8. Co w przypadku, gdy okaże się, że przyjęte przez strony granice są inne niż to wynika z dokumentacji ewidencyjnej?

9. Jak pracownik gminy ma ocenić czy zachodzą przesłanki rozgraniczenia kiedy najczęściej nie posiada wiedzy geodezyjnej.

10. Jak uzyskać i ocenić dokumenty o których mowa w art. 29 Prawa geodezyjnego

11. Jeśli otrzymamy ze SP informację, że nie ma dokumentów pozwalających na wskazanie punktów granicznych - to w zasadzie nie ma przesłanek do odmowy wszczęcia?

12. Co w sytuacji, gdy w trakcie postępowania otrzymamy informację, że złożono do sądu wniosek np. o wydanie nieruchomości (części nieruchomości) będącej przedmiotem wniosku o rozgraniczenie?

13. Czy można rozgraniczyć nieruchomości jeśli w obrocie jest orzeczenie Sądu o rozgraniczeniu bądź decyzja administracyjna a brak jest dokumentacji geodezyjnej (operatu technicznego) z którego można wskazać przebieg granicy (brak danych matematycznych)

14. Co w sytuacji, gdy sąsiad nabył działkę w wyniku zasiedzenia, a drugi sąsiad, który nie był stroną w postępowaniu o zasiedzenie żąda wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego, kwestionując przebieg granicy?

15. Co w razie konieczności ustalenia linii brzegu (potok stanowiący granicę między dwoma działkami), czy należy wówczas umorzyć postępowanie w tej części postępowanie o rozgraniczenie?

16. W terenie brak jest punktów granicznych, nie ma dokumentów pozwalających na wznowienie granicy.

17. Czy to my mamy badać wiarygodność dokumentów pozwalających na ustalenie ich położenia, czy też miarodajne jest przyjęcie informacji ze SP - ewidencji gruntów...

18. Wnioskodawca wnoszący o rozgraniczenie wpłacił zaliczkę. Po zawartej ugodzie i decyzji umarzającej wydano postanowienie o podziale kosztów po połowie, kiedy należy zwrócić część zaliczki?

19. Czy można geodetę wskazanego przez stronę zaakceptować, jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu w stosunku do danego geodety?

20. Czy można koszty, na wniosek jednej strony, rozłożyć na raty, część umorzyć?

21. Ocena - co poza prawidłowością doręczeń można skutecznie merytorycznie sprawdzić/ Można sprawdzić prawidłowość oznaczenia stron, działek itp. ale na co jeszcze zwrócić uwagę?

22. Trzech współwłaścicieli nieruchomości wniosło o dokonanie rozgraniczenia, 2 współwłaścicieli się nie zgadza. Czy Wójt występuje w imieniu stron do Sądu o wyrażenie zgody na dokonanie rozgraniczenia w ramach prowadzonego postępowania przed wszczęciem postępowania rozgraniczeniowego czy też strony same powinny wnieść o zgodę do Sądu na dokonanie rozgraniczenia i dołączyć orzeczenie Sądu do wniosku?

23. Jak formalnie wskazać, że sprawa jest częściowo rozstrzygnięta,? umorzenie w części, czyli jeszcze raz rozstrzygamy sprawę w razie zwrotu akt ???

24. Czy zasadniczo da się w standardowym postępowaniu uznać inne koszty niż koszty pracy geodety?

25. Geodeta spóźnił się z wykonaniem umowy o 20 dni. W umowie były ujęte koszty za nieterminowe wykonanie. Należy dochodzić czy można pozostawić bez ściągania?

26. Jak należy traktować tzw "jednopunktowców" tzn rozgraniczamy tylko jedną linię graniczną nieruchomości pomiędzy dwoma stronami. Linia ta dochodzi z każdej strony jednym punktem do dwóch kolejnych działek gdzie mamy kolejnych właścicieli. jak należy ich traktować - jako stronę czy jako uczestnika spotkania?

27. Jakie jest aktualne orzecznictwo dotyczące obciążania stron postępowania kosztami rozgraniczenia? Wszyscy po równo czy proporcjonalnie do ilości punktów?

28. Czy należy wszczynać postępowanie rozgraniczeniowe na wniosek, w przypadku granic wyznaczonych w podziale geodezyjnym i zatwierdzone decyzją podziałową.

29. Czy w przypadku gdy do Wójta wpłynie wniosek o rozgraniczenie nieruchomości przed wszczęciem postępowania należy wystąpić do Starostwa Powiatowego o zweryfikowanie czy granica jest już ustalona i czy konieczne jest przeprowadzenie rozgraniczenia czy też nie ma podstawy rozgraniczenia?

30. Jeżeli sprawa trafia do sądu to kto obciąża strony kosztami postępowania? Sąd czy Wójt?

31. Czy geodeta powinien szukać materiałów dotyczących granic działek, które mogą być dostępne w PODGiK ale nie zostały przez PODGiK udostępnione przy zgłoszeniu pracy geodezyjnej – rozgraniczenia?

32. Wydałam decyzję umarzającą postępowanie rozgraniczeniowe nieruchomości i z urzędu przekazałam sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu, czy w związku z tym mogę wezwać już stronę do pokrycia kosztów postępowania.

33. Czy możemy wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe w przypadku gdy wnioskodawcą lub właścicielem sąsiedniej nieruchomości są nieżyjące osoby, a potencjalny spadkobierca, który wnioskuje o rozgraniczenie, nie zamierza regulować stanu prawnego nieruchomości. Dodatkowo chciałby aby rozgraniczenie było przeprowadzone z Urzędu ponieważ rozgraniczana granica jest jednocześnie granicą gmin.

34. Gmina wyłoniła wykonawcę w toku zapytania ofertowego. Wykonawcą rozgraniczenia został oferent który zaproponował najkorzystniejszą cenę, który przystąpił do wykonania pracy. Wnioskodawca, który otrzymał wezwanie do stawienia się na gruncie, stwierdził że wybrany wykonawca mu nie odpowiada i domaga się wyboru innego geodety, lub umorzenia postępowania. Co w takim przypadku ?

35. Proszę o interpretację co zrobić w przypadku gdy wnioskodawca chce się rozgraniczyć z nieruchomością sąsiednią, która nie ma uregulowanego stanu prawnego. Konflikt graniczny jest z osobą, która jest samoistnym posiadaczem. Kogo można uznać za stronę?


Z poważaniem

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski