Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Seminarium informacyjne online: Podział nieruchomości w postępowaniu administracyjnym - pytania i odpowiedzi

Szanowni Państwo
Prezydenci, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie,
Przewodniczący Rad, Radni, Pracownicy Samorządowi

W imieniu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski serdecznie zapraszam Państwa do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń Małopolskiej Akademii Samorządowej dla Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych i pracowników samorządowych.

Uprzejmie proszę o przesłanie niniejszego zaproszenia do Państwa Radnych i wszystkich zainteresowanych osób.

W związku z pytaniami, które pojawiły się podczas poprzednich szkoleń dot. nieruchomości zdecydowaliśmy się na organizację seminarium informacyjnego poświęconego tylko odpowiedziom na konkretne pytania, które nadesłaliście Państwo podczas szkolenia. Poniżej przesyłam pytania, które zostaną omówione podczas seminarium.

26 maja br. (środa) w godzinach od 11.00 do 13.00 zapraszamy na seminarium informacyjne online na platformie ZOOM pt.

Podział nieruchomości w postępowaniu administracyjnym - pytania i odpowiedzi

Seminarium poprowadzi: Małgorzata Żmudka

REJESTRACJA

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_LV8n_AUXTzGBIxfIzoFiYw

Po rejestracji otrzymacie Państwo mailem potwierdzenie z danymi dostępowymi do szkolenia.

WAŻNE

Przy rejestracji jako First Name prosimy wpisać swoje imię i nazwisko

A jako Last Name prosimy wpisać nazwę Państwa Gminy

Pierwszeństwo uczestnictwa w szkoleniach mają Członkowie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Dana jednostka może delegować nie więcej niż dwie osoby.

Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

PYTANIA DO OMÓWIENIA PODCZAS SEMINARIUM

1.Podział dotyczy terenów rolnych, dla których istnieje m.p.z.p. i polega na wydzieleniu drogi dojazdowej (wewnętrznej) o powierzchni 0,1500 ha oraz pięciu działek rolnych o powierzchni powyżej 0,3000 ha, które będą obsługiwane przez tę drogę wewnętrzną. Droga wewnętrzna posiada powierzchnię poniżej 0,3000 ha.

Czy w powyższym przypadku organ powinien wydać opinię o możliwości wydzielenia samej drogi wewnętrznej w kontekście ustaleń m.p.z.p. i wydać decyzję zatwierdzającą podział, a w zakresie możliwości wydzielenia pozostałych działek, których powierzchnia jest większa, niż 0,3000 ha, umorzyć postępowanie?

Czy też w związku z tym, że nie jest wydzielana nowa droga "niebędąca niezbędną drogą dojazdową", to podział taki, mimo powierzchni poniżej 0,3000 ha, nie podlega przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami?

2. Jak interpretować słowo "niezbędnej" w art. 95 pkt 7 ugn, czy chodzi o wydzielenie działki niezbędnej w znaczeniu "koniecznej" do obsługi budynku mieszkalnego, czy w znaczeniu "wystarczającej". Wyroki są różne w tym temacie np. IV SA/Po 496/10 ("wystarczający"), II SA/Gd 959/11 ("konieczny").

3. Zgodność podziału z mpzp - wg rys. planu dostęp do drogi publicznej za pośrednictwem drogi wewnętrznej (w całości na działce sąsiada), która nie została jeszcze wydzielona. Czy właściciel działki dzielonej przed złożeniem wniosku o podział musi poczekać na wydzielenie drogi przez sąsiada lub uzyskać wcześniej odpowiednie służebności na terenie działki sąsiada?

A może należy rozszerzyć strony postępowania o nieruchomości sąsiednie (tam gdzie wg MPZP ma przebiegać droga wewnętrzna) i w decyzji zatwierdzającej podział określić warunek o służebności dojazdu?

4. Czy właściciel dzielonej nieruchomości może określić dojazd do drogi publicznej w inny sposób niż określony na rysunku MPZP np. przez ustanowienie służebności w innym miejscu niż przewiduje to MPZP (w takim wypadku trudno mówić o zgodności z MPZP)?

5. Art. 95 pkt 4 ugn w związku z art. 231 kodeksu cywilnego. Czy w przypadku kiedy na gruncie osoby prywatnej posadowiona jest droga gminna, właściciel gruntu może wystąpić o podział nieruchomości polegający na wydzieleniu z jego działki terenu zajętego pod drogę? Albo czy w ww. przypadku gmina może dokonać podziału z urzędu?

6. Czy w przypadku gdy w MPZP w zakresie dostępu do drogi publicznej jest mowa o dostępie bezpośrednim i za pomocą dróg wewnętrznych, to czy możliwe jest wydzielanie z terenu np. MN oprócz działek budowlanych również działek pełniących rolę dróg wewnętrznych, ale nieoznaczonych jako KDW?

7. Czy w terenie przeznaczonym w MPZP pod zabudowę można wydzielać działkę na powiększenie nieruchomości sąsiedniej (tak jak w przypadku terenu rolnego)? Jeżeli tak do czy w decyzji podziałowej należy umieścić warunek 6 miesięcy na przeniesienie praw do nowo wydzielonej działki?

8. Czy działkę drogową będącą w administrowaniu gminy (gospodarowanie zasobem) – brak księgi wieczystej – można uznać za dostęp do drogi publicznej? Czy musi być bezwzględnie własność działki drogowej?

9. Jeżeli w MPZP jest zapis, że do nowo wydzielonych działek należy zapewnić dojazd o szerokości min. 5m a droga gminna ma przykładowo 3,5-4,0 m szerokości to co w takim przypadku?

10. Czy można wydzielić działkę częściowo położoną w terenie przeznaczonym pod zabudowę a częściowo w terenie rolnym (rolno-budowlaną)? Jeżeli tak to jakie są zasady w orzecznictwie?

11. Czy w przypadku podziału rolnego urząd gminy ma potwierdzać na mapie podziałowej pieczątką, że niniejszy podział nie podlega ustawie o gospodarce nieruchomościami?

12. W przypadku gdy nieruchomość podlegająca podziałowi jest wpisana do rejestru zabytków to do Konserwatora Zabytków o pozwolenie na podział należy wystąpić przed wydaniem postanowienia wstępnie opiniującego podział czy po postanowieniu opiniującym podział – na etapie decyzji podziałowej?

13. Co w przypadku jeżeli cała działka podlegająca podziałowi ma powierzchnię przykładowo 0,40 ha i wydzielimy z niej działkę przeznaczoną pod zabudowę o powierzchni 0,20  ha, a pozostała część zostanie w terenie rolnym o powierzchni 0,20 ha czyli mniej niż 0,3000 ha?

Z poważaniem

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski