Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Jerzy Nowosielski

Jerzy Nowosielski (ur. 1923) - malarz, rysownik, scenograf. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Znany z kompozycji religijnych (malowidła ściennie, ikonostasy, polichromie), m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, w kościołach, jak Św. Krzyża w Warszawie. Maluje też portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Małopolanin roku 2002.


Jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. W latach 1976-1992 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1944 jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W 1949 roku wystąpił przeciwko naginaniu sztuki do politycznych idei. Na kilka lat zrezygnował z udziału w wystawach, a następnie z posady w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie był asystentem Tadeusza Kantora. W 1950 roku przeniósł się do Łodzi, zaczął pracę jako kierownik artystyczny Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek. Utrzymywał się głównie z polichromowania cerkwi i kościołów. Te zajęcia pomogły mu skrystalizować własny malarski styl. W 1956 roku reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji.

W 1962 roku wrócił do Krakowa i objął pracownię malarstwa na ASP, którą prowadził przez 30 lat. W 1993 został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, zaś w 1998 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata wcześniej założył fundację Nowosielskich, aby wspierać utalentowanych artystów, przyznając im stypendia i doroczne nagrody.

Bogaty dorobek artystyczny Nowosielskiego obejmuje kompozycje religijne (malowidła ścienne w kościołach, ikonostasy, obrazy kultowe), studia portretowe, sceny figuralne, a także pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Wśród najważniejszych prac wymienić należy polichromie w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Kętrzynie, a także w kościołach w Warszawie, Wesołej, Krakowie-Azorach, Tychach. Jest również autorem ikonostasu cerkwi prawosławnej w Krakowie. Najważniejsze prace olejne to: Bieg uliczny (1954), Prorok na skale (1958), Wspomnienia z Egiptu (1990), Dziewczyna na tle architektury (1982), Wenus z lustrem (1982).