Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Przesłanie

Przesłanie Zarządu Stowarzyszenia Gmin Małopolski i Prezydenta Miasta Krakowa do uczestników XX Generalnego Zgromadzenia Gmin i Regionów Europy w Salonikach

Panie i Panowie!

Miasto Kraków wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin Małopolski pragnie zadeklarować chęć organizacji XXI Generalnego Zgromadzenia Gmin i Regionów Europy. Historyczne Miasto Kraków - stolica Małopolski i dawna stolica Polski, otrzymała tytuł Europejskiego Miasta Kultury Roku 2000. Kraków jest miastem spotkań i miejscem organizacji licznych Kongresów i konferencji międzynarodowych. Stowarzyszenie Gmin Małopolski jest największą organizacją regionalną w Polsce. Jest to federacja 130 gmin południowej Polski (historycznej Małopolski). W Zgromadzeniu w Tessalonikach uczestniczy liczna delegacja tego Stowarzyszenia.

Znaczenie historyczne i turystyczne walory Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa -jednego z najpiękniejszych miast Europy - czyni nasz region wybitnie przystosowanym do zorganizowania XXI Generalnego Zgromadzenia, dla którego 750-tysięczny Kraków przewiduje wiele udogodnień organizacyjnych. Organizacja XXI Generalnego Zgromadzenia w Krakowie będzie dla Małopolski dowodem uznania dla pracy polskich samorządów lokalnych, odrodzonych sześć lat temu po 45 latach komunizmu.

Rozumiejąc propozycje i życzenia innych miast w sprawie goszczenia XXI Generalnego Zgromadzenia, w przypadku gdyby inne miasto otrzymało ten przywilej, Kraków i gminy Małopolski chciałyby zgłosić propozycję organizacji następnego, tzn. XXII Generalnego Zgromadzenia Rady Gmin i Regionów Europy. Jesteśmy przekonani, że organizacja Zgromadzenia Generalnego w prawdziwym Centrum Europy i po raz pierwszy w Europie Środkowej, mogłaby być naprawdę znaczącym wydarzeniem.

Życzymy wszystkim uczestnikom Generalnego XX Zgromadzenia Rady Gmin i Regionów Europy w Tessalonikach.

Kazimierz Barczyk Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Małopolski
Józef Lassota Prezydent Krakowa