Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Samorząd to filar demokracji

Podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego 28 maja za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego i przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został m.in. Kazimierz Barczyk, Przewodniczący SGiPM, Wiceprzewodniczący Sejmiku Małopolskiego.

Podczas spotkania z samorządowcami w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński powiedział, że obok wyborów z 1989 roku, drugą ważną datą był 27 maja 1990 roku, czyli dzień pierwszych w powojennej historii wolnych wyborów powszechnych, w których wyłoniono władze gmin. - Rozpoczął się naturalny, sprawdzony w systemach demokratycznych proces wyłaniania osób, które zdobywszy zaufanie wyborców i doświadczenie są przygotowane do pełnienia funkcji liderów swoich lokalnych społeczności - tłumaczył Prezydent i dodał: - Nie byłoby dzisiejszej Polski bez olbrzymiej, twórczej energii, którą wyzwoliła samorządowa reforma, bez ogromnego wysiłku i osiągnięć samorządowców.

**********

KOMUNIKAT

W dniu 28 maja br. Prezydent RP Lech Kaczyński zorganizował w Pałacu Prezydenckim uroczyste spotkanie z okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest w Polsce 27 maja. W tym dniu w 1990 roku w Polsce odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory samorządowe. Na pamiątkę tych historycznych wyborów w 2000 roku uchwałą Sejmu RP zostało ustanowione Święto Samorządu Terytorialnego. W tym roku mija już 19 rocznica wejścia w życie Ustawy o samorządzie gminnym oraz 10 rocznica działalności samorządu powiatowego i wojewódzkiego.

Podczas uroczystości  Prezydent RP uhonorował Marka Nawarę - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Kazimierza Barczyka - Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskie Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego został odznaczony  Złotym Krzyżem Zasługi.

Bartosz Lipszyc
Wicedyrektor SGiPM

Kraków, 28 maja 2009 r.