Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Sto lat rozwoju Krakowa w niepodległej Polsce

To już sto lat rozwoju Krakowa w niepodległej Polsce. Z tej okazji SGiPM zorganizowało konferencję "Metropolia Krakowska 1918-2018".

Konferencja ta "była podsumowaniem rozwoju miasta, którego szczególny rozwój nastąpił przez powiększenie Krakowa. Dzięki reformom prezydenta Leo oraz przyłączeniu Podgórza i Nowej Huty Kraków zwiększył swoją powierzchnię ponad 50 razy. Ostatnie lata to czas stawania się przez Kraków wielką metropolią europejską przyjmującą kilkanaście milionów turystów. To miasto, w którym powstaje wiele nowoczesnych rozwiązań naukowych, to utwierdzona kulturalna stolica Polski" - powiedział Kazimierz Barczyk w TVP Kraków.

O dużym wkładzie powiatu krakowskiego w rozwój metropolii krakowskiej wspominał Tadeusz Nabagło, wicestarosta krakowski.

Wiek XX jest wyjątkowym czasem dla miasta. Nigdy wcześniej Kraków nie miał tak znakomitych notowań w Europie ani wśród innych polskich miast, co wynikało z nagromadzenia i odpowiedniego wykorzystania kapitału kulturowego - podkreślił prof. Andrzej Chwalba z Instytutu Historii UJ.

Zdjęcia


fotografii: 7, na stronach: 1