24 listopada w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja SGiPM "Odnawialne źródła energii w walce ze smogiem". Partnerem Konferencji była GlobEnergia - Odnawialne Źródła Energii.
Od początku swej działalności Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski usilnie zabiega o aktywne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wyrazem tego jest organizacja osiemnastu ekologicznych konferencji samorządowych, w tym m.in.:
1991 r. "Kraków miastem czystym ekologicznie" z udziałem Ministra Ochrony Środowiska Macieja Nowickiego,
2001 r. "Czyste powietrze dla Krakowa, Małopolski i Śląska",
2011 r. "Gospodarka cieplna w gminie - ochrona powietrza w Małopolsce",
2013 r. "Ochrona powietrza w Krakowie i Małopolsce. Walka ze smogiem. Rozwój sieci ciepłowniczych",
2015 r. "I Ogólnopolski Kongres Niskiej Emisji"
2017 r. "II Ogólnopolski Kongres Niskiej Emisji".
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wspólnie z Redakcją GLOBEnergia wydało dwa ponad stupięćdziesięciostronnicowe poradniki dla samorządów terytorialnych: Poradnik dla gmin "Niska Emisja - od przyczyn powstawania do sposobów eliminacji" oraz "Niska Emisja - efektywność energetyczna w gminach i samorządach", które bezpłatnie przekazaliśmy do wszystkich 182 gmin w Województwie Małopolskim.
Wydane przez nas Poradniki w sprawie zwalczania smogu były pierwszymi takimi kompleksowymi wydawnictwami w Polsce.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski od lat apeluje o podjęcie pilnych i radyklanych działań związanych z ochroną powietrza we wszystkich miejskich i wiejskich gminach Małopolski.
Szczególnie na terenach wiejskich konieczna jest likwidacja i wymiana "kopciuchów" zatruwających powietrze. O wielkości zanieczyszczeń świadczy fakt, że powszechnie używane "kopciuchy" z technologią z XIX wieku emitują nawet 1000% więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne węglowe piece 5 generacji .
**********
Prezentacje:
Mikroinstalacje OZE w Polsce, Grzegorz Burek, prezes zarządu GlobEnergia, plik pdf >>>
**********