
W Auli Głównej Collegium Novum, 5 maja 2025 miała miejsce uroczystość wręczenia przyznawanych przez FRZGiP RP oraz SGiPM Tytułów Człowiek Roku 2024 oraz Małopolanin Roku 2024.
**********
**********
Wielce Szanowne Panie, Wielce Szanowni Panowie,
Dostojni Goście, Drodzy Laureaci
Na wstępie pragnę wyrazić szczególne i serdeczne podziękowania Jego Magnificencji Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego - za życzliwe przyjęcie nas w murach najstarszej uczelni w Polsce i jednej z najstarszych w Europie co od lat nadaje naszej uroczystości szczególny, podniosły charakter w pięknej, prestiżowej Auli Collegium Novum.
Spotykamy się dziś na wyjątkowej uroczystości - Gali Tytułów Człowiek Roku 2024 oraz Małopolanin Roku 2024. To święto ludzi, którzy w swojej pracy, służbie i postawie uosabiają najpiękniejsze wartości - miłość do Ojczyzny, wierność ideałom wolności, solidarność i troskę o dobro wspólne. W gronie dotychczasowych Laureatów byli wybitni samorządowcy, przywódcy państwowi, naukowcy, artyści, pisarze, sportowcy, duchowni i społecznicy - osoby, których dorobek zawodowy i moralna postawa są świadectwem, że służba na rzecz wspólnoty może być powołaniem, a nie tylko zawodem. Dzisiejsi Laureaci dołączają do tego zaszczytnego grona - jako autorytety, które inspirują i budują otwartą, mądrą, silną i bezpieczną Polskę.
Człowiek Roku
Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP - największa w Polsce organizacja samorządu terytorialnego, skupiająca w 20 regionalnych związkach 1000 gmin, powiatów i województw - od prawie 30 lat corocznie przyznaje Tytuły CZŁOWIEK ROKU, wręczane podczas wspólnej uroczystości z Tytułami Małopolanin Roku.
W tym roku Federacja po raz drugi w historii wyjątkowo przyznała zbiorowe Tytuły Człowieka Roku, jako wyrazy najwyższego uznania i podziękowania dla Żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej oraz Żołnierzy Wojsk Sojuszniczych stacjonujących w Polsce dla wspólnej obrony Flanki Wschodniej NATO i wsparcia broniącej się Ukrainy.
Pierwszy raz zbiorowe Tytuły przeszliśmy dwa lata temu. Wtedy symbolicznie uhonorowaliśmy Miliony Ukraińców 2022, jako wyraz "najwyższego uznania dla bohaterskiej postawy Narodu Ukraińskiego i Ukrainy podczas barbarzyńskiej agresji Rosji", a także Miliony Polaków, jako "wyraz najwyższego uznania za niespotykaną w świecie pomoc humanitarną Narodowi Ukraińskiemu".
Było to symboliczne podziękowanie za przyjęcie do swoich domów i wspólnot samorządowych milionów uchodźców wojennych - szczególnie kobiet i dzieci z Ukrainy.
W tej szczególnej chwili chciałbym szczególnie wspomnieć ubiegłorocznego Laureata Tytułu Człowiek Roku, o którym nam nie wolno zapominać. To Andrzej Poczobut, który od marca 2021 roku siedzi w więzieniu reżimu Łukaszenki. W 2023 został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, którą można porównać do GUŁAG-u. Andrzej Poczobut to działacz Związku Polaków na Białorusi, a tytuł otrzymał "jako wyraz solidarności i najwyższego uznania dla heroicznej postawy, walki z dyktaturą o godność, wolność i demokrację na Białorusi."
Wśród Laureatów Tytułów Człowiek Roku byli m.in: Prezydent Polski na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Lecha Kaczyński, Bronisław Komorowski, premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki i Jan Olszewski. Artyści: Krzysztof Penderecki, Olga Tokarczuk, sportowcy: Adam Małysz i Robert Lewandowski. Nadaliśmy również szczególne tytuły obcokrajowcom: śp. Papieżowi Franciszkowi oraz Prezydentom USA i Ukrainy Joe Bidenowi i Wołodymyrowi Zełeńskiemu.
Małopolanin Roku
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski kultywując najlepsze tradycje, od prawie 30 lat przyznaje corocznie wyróżnienia MAŁOPOLANIN ROKU. Ten Tytuł jest wyrazem najwyższego uznania dla wybitnych Małopolan, którzy działają na rzecz rozwoju i promowania naszej regionalnej wspólnoty. Historyczna Małopolska jest regionem od stuleci rozwijającym się w duchu umiłowania Ojczyzny, poszanowania tradycji łączonej z nowoczesnością, co jest także wielką zasługą Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1996 r. delegacja Samorządów Małopolski, w skład której wchodziło około stu pięćdziesięciu prezydentów, burmistrzów, wójtów, przewodniczących Rad Gmin, marszałków Sejmików Samorządowych i radnych z całej Małopolski, wręczono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II akt nadania tytułu "Honorowego Małopolanina Wszechczasów".
Zaczęliśmy od najwyższego "C". Następnym Laureatem za rok 1995 został ówczesny Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll za wybitne zasługi dla III Rzeczypospolitej.
A później wśród Laureatów znaleźli się m.in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, artyści: Jerzy Trela, Anna Dymna, Mikołaj Górecki, uczeni i rektorzy m.in. ks. prof. Michał Heller, prof. Franciszek Ziejka, prof. Andrzej Białas, prof. Wojciech Nowak, prof. Karol Musioł, prof. Jacek Purchla, prezydenci Krakowa: prof. Andrzej Gołaś, Józef Lassota i prof. Jacek Majchrowski, sportowcy: Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk i Agnieszka Radwańska. Proszę mi wybaczyć, że nie wymienię wszystkich ponad 50 znakomitych osobistości.
Kazimierz Barczyk
**********