Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Liderzy Małopolski 2010

Już po raz jedenasty SGiPM wyróżnił 10 inwestycji i projektów, które pełnią rolę lokomotyw rozwoju lokalnego i regionalnego. Dodatkowe wyróżnienie specjalne, przyznawane przedsięwzięciu, które na trwałe funkcjonuje w regionie otrzymał tym razem Instytut Studiów Wschodnich za XX lat Forum Ekonomicznego w Krynicy. Laureaci konkursu odbiorą dyplomy 11 marca, podczas uroczystej gali w Sali Obrad UMK.

Laureaci konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcie Roku - Lider Małopolski 2010"

WYRÓŻENIENIE SPECJALNE

Instytut Studiów Wschodnich
za
XX lat Forum Ekonomicznego w Krynicy

Forum Ekonomiczne w Krynicy to najbardziej prestiżowe wydarzenia gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest najważniejszym miejscem spotkań kilku tysięcy polityków najwyższego szczebla - prezydentów, premierów, parlamentarzystów, a także wpływowych osobistości biznesu, nauki, mediów i niezależnych ekspertów różnych dziedzin.


10 NAJLEPSZYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ ROKU W MAŁOPOLSCE
- LIDER MAŁOPOLSKI 2010

Fortum Częstochowa S.A.
za
Elektrociepłownię w Częstochowie

Inwestycja o wartości 530 mln zł jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych elektrociepłowni w tej części Europy i już teraz spełnia restrykcyjne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń, jakie zaczną obowiązywać w krajach UE w 2016 r. Elektrociepłownia działa w kogeneracji węgla kamiennego i biomasy, której udział wynosić ma docelowo 25 proc. spalanego paliwa. Jej uruchomienie zapewnia Częstochowie bezpieczeństwo energetyczne, poprawia jakość powietrza i stwarza korzystne warunki do rozwoju całego regionu.


Miasto Bielsko-Biała
za
Halę wielofunkcyjną - sportowo, widowiskowo, wystawienniczą
oraz węzeł komunikacyjny przy ul. Niepodległości

Hala realizowana jest przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, a jej koszt sumaryczny wynosi 77 mln zł. Obiekt umożliwia organizację imprez sportowych, m.in. siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i tenisa ziemnego z ponad trzytysięcznym udziałem publiczności; koncertów i wydarzeń estradowych z ponad czterema tysiącami miejsc na widowni; a także targów o łącznej powierzchni wystawienniczej 6,7 tys. m kw. Przebudowa ul. Niepodległości, będącej częścią drogi krajowej 52, usprawniła układ drogowy miasta. Za 124 mln zł wybudowano 1380 m jezdni w ciągu drogi krajowej i 1950 m dróg lokalnych, przebudowano dwa skrzyżowania i jeden przejazd kolejowy, droga zabezpieczona też została ekranami akustycznymi. Obie inwestycje wzmocniła potencjał gospodarczy, rekreacyjny i turystyczny Podbeskidzia.

Miasto Tarnów
za
Park Wodny w Tarnowie

Inwestycja objęła rozbudowę istniejącej krytej pływalni o zespół rekreacyjno-turystyczny z rozbudowanym systemem usług około sportowych. Jej koszt wyniósł 10,5 mln zł, z czego 4,6 mln pochodziło ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Aquapark jest jednym z elementów powstającego w Tarnowie Ponadregionalnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, które znacząco poszerzy ofertę rekreacyjną miasta.

Miasto Kraków i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
za
Podziemia Rynku i Fabrykę Schindlera - nowe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dzięki uruchomieniu nowych oddziałów, MHK znacznie przybliża wiedzę o dalszej i bliższej historii Krakowa, ukazując - w nowoczesnej formie i przy wykorzystaniu technik wirtualnych - przestrzeń niedostępną dotąd szerszej publiczności. Podziemia Rynku to unikatowy w skali światowej przekrój średniowiecznego miasta zawierający ponad siedemset zabytków archeologicznych i ponad pięćset elektronicznych odwzorowań budynków. Fabryka Schindlera to z kolei muzeum okupacji hitlerowskiej Krakowa, ukazujące wojenne doświadczenia miasta i jego mieszkańców.


Miasto Kraków i Miejski Klub Sportowy Cracovia SSA
za
Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego

Obiekt jest jedną z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych budowli tego typu w Polsce, spełnia też najsurowsze normy UEFA dla tej wielkości stadionów. Przedsięwzięcie o wartości 157 mln zł zrealizowane została przez konsorcjum Alpine Bau, według projektu konsorcjum Estudio Lamela, które wygrało konkurs architektoniczny. "Stadion, który wyrósł z marzeń" - jak tytułują go kibice Cracovii - pomieścić może ponad 15 tys. widzów i oprócz funkcji sportowych może spełniać rolę widowiskowo-rozrywkową, w tym koncertową.


Województwo Małopolskie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
za
Gmach Muzeum i Lotniczy Park Kulturowy

Przedsięwzięcie jest unikalnym na skalę światową projektem, łączącym w jednym miejscu funkcje muzealne, dydaktyczne i rekreacyjne. Wartość inwestycji, na którą złożyła się również budowa Gmachu Głównego Muzeum wyniosła 45,8 mln zł z czego 35,2 mln pochodziło ze środków unijnych. Muzeum Lotnictwa Polskiego stało się dzięki temu nie tylko miejscem spotkań z lotniczą kulturą techniczną, ale również "zielonymi płucami" dla Krakowa i regionu. Nowy gmach muzeum zaliczany jest do wyjątkowo oryginalnych projektów architektury.

Województwo Małopolskie
za
Miasteczko Galicyjskie i Galerię na Bursztynowym Szlaku w Nowym Sączu

"Miasteczko Galicyjskie", będące rekonstrukcją zabudowy małomiasteczkowej, charakterystycznej dla tego obszaru w XIX wieku, jest częścią Sądeckiego Parku Etnograficznego, a jego ekspozycja ma charakter "żywego organizmu". "Galeria na Bursztynowym Szlaku" przy Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" to nowa siedziba Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych. Dzięki niej Nowy Sącz otrzymał miejsce pod ekspozycję wielkich wystaw, połączonych z technikami multimedialnymi. Galeria posiada też zaplecze konferencyjne z audytorium na 240 miejsc. Obie inwestycje mają charakter kulturotwórczy i promujące rozwój turystyki. Inwestycje kosztowały łącznie około 35 mln. zł.


Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne Sp. z o. o. z Bukowiny Tatrzańskiej
i Terma S.C. z Szaflar
za
budowę ośrodków geotermalnych na Podhalu

Zespoły basenów "Terma Bukowina Tatrzańska" i "Termy Podhalańskie", będące oddolnymi inicjatywami mieszkańców, przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Podhala. Na bazie bogatych źródeł geotermalnych wybudowanych zostało kilkanaście basenów wewnętrznych i zewnętrznych (dwanaście w Bukowinie Tatrzańskiej i cztery w Szaflarach), a także sauny, SPA&Wellnes i uzdrowiskowe gabinety zabiegowe. Wykorzystywane źródła charakteryzują się wysoką mineralizacją, co sprawia, że korzystanie z term ma wyjątkowo korzystny wpływ dla organizmu.

Miasto i Gmina Stary Sącz
za
Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu jest instytucją powstałą na bazie dawnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i mieści się w historycznym budynku dawnego kina Sokół. W latach 2007-2010 budynek przeszedł gruntowny remont i adaptację wnętrz. Obiekt w tej skali należy do najwcześniejszych w Polsce, jest wyposażony w wysokiej klasy aparaturę filmową, ma salę widowiskową z 212 fotelami, scenę o pow. 100 metrów kw., orkiestron, obszerne foyer i klimatyzację. Inwestycja zrealizowana została przy udziale środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a jej koszt wyniósł 9,2 mln zł.

Miasto i Gmina Słomniki
za
Pasywną Halę Sportową

Inwestycja zrealizowana została według technologii pasywnej (budynek chłodzi i ogrzewa się sam) oraz energooszczędnej i jest pierwszym obiektem tego typu w Polsce. W budynku zlokalizowana została wielofunkcyjna arena sportowa o powierzchni 968 m2 wraz z trybunami na 280 widzów, ze ścianą wspinaczkową o powierzchni 175 m2 i zapleczem odnowy biologicznej, którą połączono ze znajdującym się w pobliżu Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Zastępując budynek wykonany w tradycyjnej technologii otrzymano oszczędność zużycia energii o ok. 87% oraz zmniejszono emisję CO2 o przeszło 90%.