Po dwóch latach przebudowy oddano do użytku nowoczesną siedzibę Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila". To najlepiej zrewitalizowany obiekt militarny w Polsce.
Po gruntownej przebudowie nowa siedziba Muzeum - budynek dawnej Twierdzy Kraków - został dostosowany do przyjęcia nowoczesnych funkcji muzealnych, a efektem zastosowania najnowszych rozwiązań architektonicznych stało się podniesienie walorów zabytkowego budynku - jego funkcjonalności, powierzchni i atrakcyjności, przy zachowaniu wartości historycznej. Inwestycja kosztowała 39 mln zł, z czego 85% pokryły pieniądze z Unii w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę dołożyło Województwo Małopolskie i gmina Kraków. Nową siedzibę tworzy unikatowy zespół militarnej architektury. Na powierzchni 6 tys. metrów kw zaprezentowana zostanie historia państwa podziemnego.
Otwierając dzisiejsze muzeum marszałek Marek Sowa podkreślił, że w ten sposób złożony zostaje hołd tym, którzy walczyli o pełną wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. - To dzięki waszemu wysiłkowi i bohaterskiej walce żyjemy dziś w wolnym kraju - dodał marszałek.
Prezydent Krakowa podkreślił, że miasto doczekało się muzeum na najwyższym światowym poziomie. - Spełniają się marzenia wielu pokoleń Krakowian - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Zdaniem przewodniczącego Rady Muzeum AK Kazimierza Barczyka muzeum powinno stać się nie tylko miejscem pamięci i edukacji, ale też przestrogi przed okrucieństwem wojny.
Były minister obrony narodowej Bogdan Klich wyraził nadzieję, że muzeum będzie mogło liczyć na wsparcie z budżetu państwa. O poparcie tych starań apelowano także do małopolskich parlamentarzystów.
Na uroczystościach zjawili się małopolscy parlamentarzyści, radni województwa i weterani walczący na różnych frontach II wojny światowej.
Od dziś Krakowianie mogą już zwiedzać wystawę ze zbiorów londyńskich, a w I połowie przyszłego roku otwarta zostanie ekspozycja stała muzeum.
za: UMWM
**********
Relacja w Kronice TVP Kraków, 26 IX 2011, godz. 18.30 >>>
Relacja w Kronice TVP Kraków, 26 IX 2011, godz. 21.45 >>>
Relacja w Kronice TVP Kraków, 27 IX 2011, godz. 18.30 >>>
Specjalna relacja na stronie TVP Kraków >>>
**********
fot. Karol Kowalski