Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Pożegnanie Marii Fieldorf

17 września 2012 r. w Krakowie zmarła Maria Fieldorf, honorowa członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była emerytowanym starszym wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, teoretykiem muzyki. Specjalizowała się w problematyce harmonii i kontrapunktu. Wychowała wiele pokoleń muzyków. Za swoje dokonania odznaczona została m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki.

Maria Fieldorf była bratanicą Gen. Emila Fieldorfa "Nila" (1895-1953), który jest patronem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Wspólnie z mężem Leszkiem Zachutą, współpracowała z Muzeum AK. Przez lata walczyli oni o pamięć legendarnego dowódcy Kedywu, na którym komunistyczni zbrodniarze dokonali mordu sądowego w 1953 r. Maria Fieldorf i Leszek Zachuta w 1993 r. opublikowali źródłową monografię "Generał Nil August Emil Fieldorf. Fakty, dokumenty, relacje". Kolejna, tym razem dwutomowa, edycja tego opracowania poszerzyła dotychczasową wiedzę o Generale "Nilu". Autorzy dotarli do nowych źródeł, w tym do zachowanych w IPN dokumentów operacyjnych Głównego Zarządu Informacji WP i MBP, agenturalnych donosów dotyczących rozpracowywania działalności E. Fieldorfa oraz materiałów z lat 1992-2001 dotyczących osób powiązanych z morderstwem sądowym Generała.

Msza św. żałobna w intencji Zmarłej została odprawiona 25 września 2012 r. w kaplicy na cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpiło odprowadzenie Jej trumny na miejsce wiecznego spoczynku. Licznie zgromadzeni wśród których, obok rodziny, nie zabrakło licznego grona przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich, przyjaciół rodziny oraz reprezentantów instytucji kultury i nauki. Na miejscu były m.in.: delegacje Jednostki Wojskowej im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 4 im. Gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie oraz Dyrekcja Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.