W niedzielę, 8 maja, kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się z przedstawicielami Sił Zbrojnych i władz samorządowych w ramach dorocznej uroczystości w dzień zakończenia II wojny światowej w Europie. W spotkaniu, zorganizowanym przez Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w sali obrad Rady Miasta Krakowa uczestniczyli (m.in.) prezes Okręgu "Małopolska" Światowego Związku Żołnierzy AK mec. Ryszard Brodowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Zgromadzeni wysłuchali listu Bogdana Klicha, ministra Obrony Narodowej, oraz Marka Sowy, marszałka Województwa Małopolskiego. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dowódca Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych im. Gen. Fieldorfa "Nila" płk Mariusz Sulimowski, Polska stoczyła w latach II wojny światowej wytrwałą walkę ze złem upostaciowionym w hitlerowskiej ideologii.
Podczas uroczystości Kazimierz Barczyk został odznaczony Krzyżem 12 Dywizji Piechoty AK za działalność na rzecz upamiętnienia dziejów Polskiego Państwa Podziemnego w Radzie Muzeum AK. - We wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana dwukrotnie. 1 września przez nazistowskie Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki. Toczyliśmy walkę z dwoma totalitaryzmami, zwycięstwo jest w wielkiej mierze zasługą kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego - mówił Kazimierz Barczyk.
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek przypomniał, że pomimo porażki w stoczonej przez osamotnioną Polskę kampanii wrześniowej, polscy żołnierze kontynuowali walkę na frontach zmagań wojennych do klęski III Rzeszy w 1945 r. i w okresie zimnej wojny, aż do zwycięskiego finału zmagań o niepodległość Rzeczpospolitej, odzyskaną wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku.
za: UMWM