Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Lider Małopolski 2017. Konferencja SGiPM

 

LIDER MAŁOPOLSKI 2017

1. Szybka Kolej Aglomeracyjna - Województwo Małopolskie
Projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej realizuje Samorząd Województwa Małopolskiego przy wsparciu Krakowa i lokalnych samorządów oraz PKP PLK. Obecnie w jej ramach działają cztery linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów, SKA3 Kraków - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica, SKA4 Kraków - Skawina. Przewoźnikami obsługującym linie SKA są Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.
Dalszy rozwój Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która obejmuje swoim zasięgiem 2/3 powierzchni Województwa to konieczność dla ponad 2 milionów mieszkańców Małopolski. Sukces jakim był przewóz 1 miliona pasażerów w pierwszym roku na trasie Kraków - Wieliczka pokazuje, że to także najszybszy i najtańszy sposób na poprawę komunikacji zbiorowej w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, pokonanie korków w Krakowie i dbanie o czyste powietrze.
W grudniu 2017 oddano do użytku nową łącznicę kolejową skracająca o 15 minut przejazd do Zakopanego, w tym Skawiny. Głównymi elementami tej inwestycji są dwie gigantyczne estakady nad skrzyżowaniem ul. Wielickiej m.in. z Powstańców Wielkopolskich. W ramach całej, wartej ponad 250 mln zł inwestycji przebudowane i zmodernizowane zostały również stacje na Krzemionkach i Zabłociu.
Obecnie kosztem 1 miliarda złotych trwa budowa przez PKP PLK dodatkowej pary torów w Krakowie od Dworca Głównego przez Płaszów, Bieżanów, Rudzice, dla umożliwienia rozwoju i udrożnienia (obciążonej już w 96%) przepustowości trzech linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie miasta, tak aby pociągi SKA mogły jeździć co 15 minut.

2. Rewitalizacja Pałacu Sztuki oraz Dworku Jana Matejki w Krakowie - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych
TPSP dokonało rewitalizacji Pałacu Sztuki - najpiękniejszego secesyjnego pałacu wystawowego w Polsce, bliźniaczego do Pałacu Secesji w Wiedniu oraz remontu dziewiętnastowiecznego Dworku Jana Matejki. Obie inwestycje wsparł kwotą kilku milionów zł Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W Pałacu Sztuki prezentowano dzieła wszystkich polskich najwybitniejszych malarzy. W Pałacu Sztuki pełniącym funkcje galerii sztuki prezentowano działa najwybitniejszych polskich malarzy.
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych - stowarzyszenie artystów i miłośników sztuki założone w 1854 w Krakowie z inicjatywy Walerego Wielogłowskiego to po Paryżu i Monachium najstarsza tego typu organizacja w Europie. Zasadniczym celem, jaki postawiło sobie Towarzystwo było "budzenie i szerzenie zamiłowania do sztuk pięknych w kraju, oraz moralne i materyalne wspieranie artystów polskich". TPSP skupia społeczników działających bez stałych dotacji z środków publicznych.
Oddziałami TPSP są: Pałac Sztuki, Dworek Jana Matejki, Willa Karola Estreichera jr.

3. Wieliczka - Park Logistyczny Kraków - Kokotów - Brzegi (I etap)
Na podkrakowskich łąkach w Brzegach w Gminie Wieliczka w 2016 r. obywały się Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka i prawie 2,5 milina pielgrzymów. Następnie na tym terenie Samorząd Miasta zorganizował Wielicką Strefę Aktywności Gospodarczej, a Deweloper 7R otworzył I etap Parku Logistycznego Kraków Kokotów - Brzegi, w którego ramach powstały cztery magazyny na wynajem o powierzchni prawie 54 tys. mkw. Docelowo w Kokotowie stanie osiem budynków o łącznej powierzchni ponad 180 tys. mkw. To inwestycja, która ma szansę stać się największym parkiem logistycznym w Małopolsce. Dzięki inwestycji 7R na jej półmetku zatrudnienie już znalazło ok. 400- 500 osób.

4. Wschodnia Obwodnica Krakowa (II etap) - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Krakowie
Nowa droga zawiera m.in. dwa mosty. Są to obecnie najdłuższe przeprawy przez Wisłę w Małopolsce. Mają one długości 706 m i 695,5 m. Całą trasa przebiega przez wschodnią część miasta Krakowa i łączy dzielnice Bieżanów i Nowa Huta. Droga ekspresowa będzie docelowo łączyła także autostradę A4 z drogą DK-79 oraz umożliwi w perspektywie kontynuację budowy drogi ekspresowej S7 w północnej części Województwa Małopolskiego od Krakowa do południowej granicy Województwa Świętokrzyskiego.
Wartość całego zadania to ok. 529 mln zł brutto. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum firm Strabag oraz Heilit+Woerner.

5. Przemyśl - Rozbudowa obiektu lekkoatletycznego JUWENIA w Przemyślu"
Inwestycja była realizowana w cyklu dwuletnim, prace rozpoczęte w styczniu 2016 roku zakończyły się we wrześniu 2017 roku.
Dzięki inwestycji na stadionie lekkoatletycznym JUWENIA powstał budynek tzw. pawilonu sportowego o pow. zabudowy 410,88 m2 dla potrzeb obsługi stadionu, a także budynek garażowo - magazynowy. Ponadto wykonano bieżnię treningową, treningową rzutnię do pchnięcia kulą, trybunę zadaszoną dla 232 widzów wraz z pomieszczeniami dla obsługi zawodów lekkoatletycznych.
Całkowita wartość inwestycji to 3 397 932 zł, w tym środki własne wyniosły 2 497 932 zł, a dofinasowanie Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnego Infrastruktury Sportowej - 900 000 zł.

6. Nowy Sącz - NEWAG SA i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza
23 października 2017 r. w siedzibie NEWAG S.A. została podpisana umowa sprzedaży ciepła pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. a NEWAG S.A., na mocy której to MPEC stało się dostawcą ciepła i ogrzewania. Kotłownia zaś mieszcząca się na terenie NEWAG SA została wygaszona.
Podłączenie do sieci przez firmę NEWAG pozwoli na zaoszczędzenie ponad dziesięciu tysięcy ton węgla rocznie. Inwestycja opiewająca na kwotę ok. 4 milionów złotych, umożliwiła podłączenie sieci ciepłowniczej do wszystkich obiektów spółki NEWAG.
Działania te wiążą się także z ograniczaniem emisji pyłów do atmosfery. Znacząca ilość zanieczyszczeń została wyeliminowana z powietrza w mieście, to znaczy około 25 ton pyłów PM10 i ponad 7 ton pyłów PM2,5.

7. Częstochowa - Specjale Strefy Ekonomiczne oraz tereny inwestycyjne
W Częstochowie powstały dwie specjalne strefy ekonomiczne: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. Dzięki działaniom Władz Miasta Częstochowa posiada ponad 70 hektarów w specjalnych strefach ekonomicznych. Oprócz terenów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych Miasto Częstochowa oferuje również inwestorom atrakcyjne tereny inwestycyjne: "Rząsawy", "Lisiniec", "Aleje", "Barbary I", "Dom Księcia", "Bór", "Piłsudskiego", "Promenada Niemena", "Operator ARP", "RFG SA", "Polontex", "Elanex".

8. Tarnów - stadion miejski
Przebudowa Stadionu piłkarskiego na stadion lekkoatletyczno-piłkarski przy ul. Piłsudskiego 32
Wykonano: boisko piłkarskie o nawierzchni z trawy naturalnej o wymiarach 64 x 100 m z bramkami, bieżnię lekkoatletyczną z nawierzchnią poliuretanową 8-torową 100 m, bieżnię okrężną 6-torowa 400 m, rów z wodą do biegu z przeszkodami, skocznię do skoku wzwyż, 2 skocznię do skoku o tyczce, skocznię do skoku w dal i trójskoku, 2 rzutnię do pchnięcia kulą, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem z klatką bezpieczeństwa, rzutnię do rzutu oszczepem.
Całkowita wartość kosztorysowa zadania inwestycyjnego: 8.691.424,00zł w tym kwota dofinansowania 1 mln złotych pochodziła z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

9. Gnojnik - Biesiadki - jedna z pierwszych w Małopolsce pasywna sala gimnastyczna
W ramach inwestycji powstała sala sportowa wraz z łącznikiem do istniejącej szkoły w miejscowości Biesiadki. Wybudowany budynek posiada dwie kondygnacje naziemne. Podstawową funkcją budynku jest funkcja sportowa, zaplecze szatniowo-sanitarne z pomieszczeniami towarzyszącymi takimi jak pokój nauczyciela, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, pomieszczenie techniczne oraz biblioteka. Zastosowana technologia pasywna pozwala na oszczędności kosztów energii oraz korzyści ekologiczne związane z redukcją oraz ograniczeniem emisji CO2, a tym samym poprawę jakości powietrza atmosferycznego na terenie Gminy. Całkowita wartość projektu to ponad 2 180 000 zł; źródła dofinansowania: Ministerstwo Sportu i Turystyki, NFOŚiGW w ramach programu LEMUR (dotacja oraz pożyczka).

10. Firma Dragon
Firma obchodząca jubileusz 45-lecia, ulokowała w Skawińskim Obszarze Gospodarczym. Dragon to rodzinna firma, założona przez Zofię i Kazimierza Czekajów. Dragon Poland wiodący producent chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej w Polsce. Oferta firmy obejmuje ponad 400 rodzajów produktów. Można je odnaleźć w 5000 punktów na terenie całej Polski, zarówno pod markami własnymi, jak i obcymi. Firma eksportuje również swoje wyroby poza granice naszego kraju, do kilkunastu krajów Europy i Azji. W czerwcu 2016 r. właściciele firmy Dragon rozpoczęli budowę nowego kompleksu biurowo-magazynowo-produkcyjnego w Skawińskim Obszarze Gospodarczym.