Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Adam Bachleda-Curuś

Adam Bachleda-Curuś (ur. 1958), potomek jednego z najbardziej znanych rodów podhalańskich. W latach 1995-2001 burmistrz Zakopanego, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego "Zimowa Olimpiada - Zakopane 2006", pomysłodawca i inicjator "Hołdu górali polskich" złożonego papieżowi w 1997 roku. Małopolanin Roku 1997.


Urodził się w Zakopanem jako potomek jednego z najbardziej znanych rodów podhalańskich Bachledów-Curusiów. Jego przodkowie kształtowali dzieje Zakopanego: brat pradziadka był wójtem Zakopanego, pradziadek byt zakopiańskim radnym. Ród poniósł dotkliwe straty podczas II wojny światowej. W walce z hitlerowcami zginęło 11 członków rodziny, a wśród nich dziadkowie Bronisław i Adam oraz stryj Eugeniusz w Oświęcimiu, zaś drugi stryj Adam pod Monte Cassino jako oficer Armii gen. Władysława Andersa.
W Zakopanem ukończył szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera, gdzie w 1977 roku zdał maturę. Ukończył ogrodnictwo w Krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej, a następnie zajął się prywatną działalnością gospodarczą.
W 1990 roku zostaje radnym Zakopanego, a w roku 1992 dyrektorem generalnym odbywającej się w Zakopanem Uniwersjady '93, wysoko ocenionej przez międzynarodowe władze sportowe. W 1994 wybrany zostaje powtórnie radnym, desygnowany do tej funkcji przez prawicowy Klub im. Władysława Zamoyskiego, którego jest cztonkiem-założycielem, zaś w 1995 roku zostaje wybrany burmistrzem Zakopanego.
Jako burmistrz miasta starającego się o zorganizowanie olimpiady zimowej 2006 roku zostaje przewodniczącym zarządu Związku Międzygminnego "Zimowa Olimpiada - Zakopane 2006" powołanego do życia w czerwcu 1995 roku i zrzeszającego 6 gmin starających się o współorganizowanie igrzysk: Zakopane, Kraków, Nowy Targ, Poronin, Kościelisko i Szczyrk. W 1997 roku podpisał umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim, dzięki której w roku akademickim 1997/98 uruchomiono w Zakopanem Studium Administracji Samorządowej. Współtwórca "Kontraktu ekologicznego dla Zakopanego" - porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska dotyczącego podstawowych problemów ekologicznych miasta. Był organizatorem wizyty Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku oraz pomysłodawcą i inicjatorem "Hołdu górali polskich" złożonego papieżowi podczas tej wizyty.