Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Adam Małysz

Adam Małysz (ur. 1977) - najwybitniejszy polski skoczek narciarski, medalista olimpijski, czterokrotny indywidualny mistrz świata, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni. Czterokrotnie wybierany najlepszym sportowcem Polski. Małopolanin Roku 2007.


**********

Najpopularniejszy polski sportowiec XXI wieku urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle na pograniczu Śląska i Małopolski. Wywodzi się z rodziny o tradycjach narciarskich, stąd już od najmłodszych lat przejawiał zdolności w tym kierunku. W wieku sześciu lat za namową ojca Jana oraz wuja Jana Szturca rozpoczął swoją przygodę z narciarstwem. Początek jego profesjonalnej kariery wiązał się ze startem w noworocznym konkursie z 1993 roku w zawodach kombinacji norweskiej w Oberstdorfie, gdzie startował w parze ze swoim późniejszym trenerem Łukaszem Kruczkiem. Jesienią 1994 roku Małysz postanowił poświęcić się skokom narciarskim, trafiając pod skrzydła czeskiego szkoleniowca Pavla Mikeski. Pod jego wodzą zadebiutował w Pucharze Świata na innsbruckiej skoczni w Bergisel 4 stycznia 1995 roku. Rok później tj. 17 marca 1996 roku Małysz osiągnął swoją pierwszą wygraną w zawodach Pucharu Świata w Oslo.

Fala spektakularnych sukcesów Małysza nadeszła w sezonie zimowym 2000/01. Nasz znakomity skoczek pod kierunkiem Apoloniusza Tajnera zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, Turnieju Skandynawskim oraz stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mistrzowska passa Małysza trwała przez następne lata. Polak trzykrotnie zdobywał "kryształową kulę" dla najlepszego zawodnika Pucharu Świata za sezon 2001/02, 2002/03, 2006/07, a także sięgnął po trzy złote medale mistrzostw świata - dwukrotnie w Predazzo (2003) oraz Sapporo (2007). Niezapomniane chwile przeżywaliśmy również na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City (2002), gdzie po pasjonujących konkursach Małysz osiągnął brązowy oraz srebrny medal.

Adam Małysz jako najpopularniejszy polski sportowiec XXI wieku i jako najlepszy skoczek na świecie od lat przyciąga przed nasze ekrany telewizorów nawet po kilkanaście milionów widzów. Również od lat z jego powodu pod Wielką Krokiew w Zakopanem przebywa dziesiątki tysięcy kibiców w biało-czerwonych barwach. Wielu z nich towarzyszy mu na wszystkich skoczniach poza granicami kraju. Człowiek ten nadał w ten sposób nowy wymiar polskiemu patriotyzmowi. Stał się wyrazicielem naszej dumy i aspiracji narodowych. Za sprawą wspaniałych sukcesów zjednoczył Polaków przebywających w rożnych regionach świata. Dzięki swej skromnej postawie i wytrwałości w osiąganiu celów stał się wzorem dla młodego pokolenia naszych rodaków. Adam Małysz przysłużył się również polskim górom, a zwłaszcza bliskiemu mu Zakopanemu, które promuje w świecie i gdzie od kilkunastu lat zdobywa także mistrzostwo Polski w skokach. Od wielu lat Zakopane jest dla Małysza "drugim domem".