Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Kamil Stoch

Skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Evenement Zakopane, dwukrotny mistrz olimpijski z 2014. Małopolanin Roku 2014.


Kamil Wiktor Stoch (ur. 25 maja 1987 w Zakopanem) - polski skoczek narciarski, zawodnik klubu KS Evenement Zakopane, dwukrotny mistrz olimpijski z 2014, indywidualny mistrz świata i drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata z 2013, dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów, zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014. Dwukrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu w Letnim Grand Prix (w 2010 i 2011), zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2010. Siedmiokrotny indywidualny mistrz Polski. Reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk. Kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Kamil Stoch uważany powszechnie za następcę Adama Małysza. Zawodnik LKS Poroniec Poronin od sezonu 2003/2004 trenował w polskiej kadrze B pod okiem Heinza Kuttina i Łukasza Kruczka. Poza występami w Pucharze Kontynentalnym na swoim koncie miał skoki w Mistrzostwach Świata Juniorów w Solleftea (gdzie zajął 26 miejsce), a w krajowych zawodach ma na swoim koncie tytuł mistrza Polski w kategorii juniorów. Kiedy kadrę A objął Kuttin, Stoch awansował na skoczka, który regularnie pojawiał się w Pucharze Świata. Jego największym sukcesem było siódme miejsce podczas zawodów PŚ we włoskim Pragelato - Kamil uplasował się wtedy wyżej niż sam Adam Małysz!

Na swoim koncie ma srebro w drużynowym konkursie na MŚJ w Strynie. Powtórzył ten sukces w 2005 roku w Rovaniemi. Złoto indywidualnie przegrał tylko przez nieszczęśliwy upadek w drugiej serii, ostatecznie zajmując 8 miejsce. Na Olimpiadzie w Turynie na K-95 zajął 16 lokatę. Wraz z drużyną uplasował się na 5 miejscu. Na MŚ w Sapporo odnotował duży sukces plasując się na 13 miejscu na K-120.

Przełomem był jego start w Oberhofie w LGP 2007. Tam odniósł swój wielki triumf wygrywając zawody. Było to pierwsze zwycięstwo innego skoczka niż Małysz od wielu lat, w najwyższej lidze! Ostatecznie zajął 12 miejsce w klasyfikacji końcowej LGP 2007. W konkursie MP na Wielkiej Krokwi w 2007 roku pod nieobecność Adama Małysza zdobył złoty medal. Dwa lata później w Wiśle w lutym 2009 zdobył ponownie złoto na MP, by tydzień później zająć 4 miejsce na MŚ w Libercu na skoczni normalnej.

Bardzo dobre występy zaliczył latem 2010 roku. Wygrał cały cykl Pucharu Kontynentalnego, a jednocześnie zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix, trzykrotnie zwyciężając (Wisła, Hakuba, Klingenthal) i pokonując Adama Małysza. W PŚ 2010/11 znakomicie prezentował się w Zakopanem, gdzie po raz pierwszy wygrał zawody. Swój sukces powtórzył kilka dni później w Klingenthal. Kamil zwyciężył też na koniec sezonu w Planicy, gdzie stał na podium obok Adama Małysza. W sezonie 2012/13 na MŚ w Val di Fiemme na dużej skoczni został mistrzem Świata, powtarzając sukces Małysza sprzed 10 lat na tym samym obiekcie.

Kolejnym wielkim momentem w karierze Stocha było zdobycie dwóch złotych medali podczas indywidualnych konkursów w ramach XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W tym samym roku triumfował w całym cyklu Pucharu Świata jako drugi Polak w historii zapewniając sobie kryształową kulę na jeden konkurs przed zakończeniem sezonu i odnosząc 6 zwycięstw.