Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Robert Korzeniowski

Robert Korzeniowski (ur. 1968), jedyny polski sportowiec, który ma w dorobku cztery złote medale igrzysk olimpiskich. Marsz "na Olimp" rozpoczął w 1984 roku, zajmując trzecie miejsce w mistrzostwach makroregionu kielecko-lubelskiego w chodzie na 10 000 m. Rok później zdobył złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Małopolanin Roku 2004.


Urodził się 30 lipca 1968 roku w Lubaczowie (Podkarpackie). W latach 1987-1993 reprezentował barwy AZS AWF Katowice. Od stycznia 1994 roku jest zawodnikiem Wawelu Kraków i od tego samego momentu również francuskiego klubu US Tourcoing.

Jest absolwentem katowickiej AWF (1993) z dyplomem trenera drugiej klasy. W 1993 roku, wraz rodziną, zamieszkał pod Wawelem. Mówi płynnie po francusku, dobrze po rosyjsku i angielsku oraz nieźle po hiszpańsku, odnosząc się z sympatią do każdego z kim rozmawia.

Uchodzi za perfekcjonistę w każdym calu. Idzie przez życie precyzyjnie wytyczoną drogą i zawsze dochodzi do wyznaczonego celu. W 2004 r. zapowiedział, że po olimpiadzie w Atenach zakończy karierę. Zdobył na niej złoty medal na dystansie 50 km. Trudno wymarzyć sobie lepszego jej zwieńczenia. W historii tej konkurencji nikt nie osiągnął, tyle ile Korzeniowski.