Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Stanisław Lem

Stanisław Lem (ur. 1921) - pisarz i publicysta, teoretyk i krytyk literatury fantastycznonaukowej. "Solaris", "Głos Pana" czy też "Cyberiada" wchodzą na trwałe do światowego kanonu tej literatury. Jego książki przetłumaczono na trzydzieści sześć języków a wydano w nakładzie ponad dwudziestu milionów egzemplarzy. Małopolanin Roku 2001.


Pisarz i publicysta, teoretyk i krytyk literatury fantastycznonaukowej. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutuje w 1946 roku nowelą "Człowiek z Marsa", a w 1951 roku publikuje powieść fantastyczno-naukową "Astronauci". Powieść fantastyczno-naukową". Zauważone zostają jego prace krytyczne m.in.: "Dialogi" (1957) i "Summa technologiae" (1964). Obecnie znajduje się w czołówce pisarzy SF na świecie, tłumaczony na wiele języków, wielokrotnie wznawiany. Jego utwory to m.in.: "Solaris" (1961), "Bajki robotów" (1964), "Cyberiada" (1965) "Opowieści o pilocie Pirxie" (1968), , "Wizja lokalna" (1982), "Pokój na ziemi" (1987).
Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych (m.in. Nagrody państwowej I stopnia w dziedzinie kultury i sztuki, austriackiej nagrody państwowej w dziedzinie kultury europejskiej, austriackiej nagrody państwowej im. Franza Kafki w dziedzinie literatury), odznaczeń (Orderu Orła Białego), doktoratów honoris causa. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.
Tytuł Małopolanina Roku 2001 przynano mu jako wielkiemu twórcy światowej fantastyki naukowej, kreującemu w XX wieku wizję trzeciego tysiąclecia.