Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Wręczono tytuły Małopolanina i Człowieka Roku 2010

W Urzędzie Miasta Krakowa 7 marca odbyła się uroczystość wręczenia tytułów Małopolanina Roku 2010. Laureatami wyróżnienia przyznawanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zostali: Anna Dymna, założycielka Fundacji "Mimo Wszystko", oraz ks. kardynał Kazimierz Nycz - arcybiskup metropolita warszawski. Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczone zostały także tytuły Człowieka Roku 2010, przyznawane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. W tym roku tytułem uhonorowani zostali Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, i najwybitniejszy polski skoczek narciarski Adam Małysz.

Tytuł Małopolanina Roku przyznawany jest od 1995 roku przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce i tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju. Wyróżnienie otrzymało już ponad 20 osób (m.in.) Wisława Szymborska, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Robert Korzeniowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Czesław Miłosz. Tytuł Małopolanina Wszechczasów przyznano Janowi Pawłowi II.

W poprzednich latach tytułami Człowieka Roku Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP nagradzała (m.in.) Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, i Ryszarda Kaczorowskiego.

Jak podkreślił prowadzący uroczystość w krakowskim magistracie Kazimierz Barczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, tegoroczni laureaci nagród to osoby już wielokrotnie nagradzane za wytrwałą działalność na forum publicznym oraz zaangażowanie na rzecz Polski i wartości humanistycznych.

I tak prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska została Człowiekiem Roku 2010. Doceniono jej załugi w zakresie szerzenia solidarności międzyludzkiej, która przekracza granice państw i słabości.

- Ta nagroda jest dla mnie ważna, ponieważ pozwala pamiętać o ludziach, którym pomagałam przez Polską Akcję Humanitarną. Pomaganie innym to dla mnie pasja i zastrzyk sił. Dziękuję wszystkim za to, że wspierają mnie w tym - mówiła Janina Ochojska.

Tytułem Człowieka Roku 2010 uhonorowano także najwybitniejszego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza. W jego imieniu przyznane wyróżnienie odebrał prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. - Adam też się zasłużył, bo przecież swoimi licznymi zwycięstwami wniósł tyle radości do polskich domów - dodał Tajner.

Za wybitne kreacje teatralne i filmowe oraz wieloletnią działalność charytatywną na rzecz chorych i niepełnosprawnych oraz "w podzięce za to, że pomaga ludziom w sobie budzić dobro wyróżniono tytułem Małopolanina Roku 2010 - aktorkę Annę Dymną. - Mam siłę do roza ".bienia czegoś więcej, bo jestem silnie zakorzeniona w Krakowie i w Małopolsce - podkreśliła Anna Dymna. Dodała, że największą wartością w życiu jest dla niej dom i bliscy. - To właśnie atmosfera rodzinnego domu uskrzydla mnie i pozwala robic rzeczy niespotykane. Ta nagroda to dla mnie zastrzyk sił i wiary w to, że to co robię ma sens - mówiła.

Tytuł Małopolanina Roku 2010 przyznano również metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi. Wyróżniono go za wielkie zasługi, za duchowe wsparcie przy tworzeniu Komitetów Obywatelskich Solidarności oraz w odrodzeniu i budowaniu samorządu terytorialnego w Małopolsce. - Cenię sobie to wyróżnienie, bo Małopolsce tak wiele zawdzięczam - napisał w liście skierowanym do przewodniczącego stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

W uroczystości uczestniczyli wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak i wiceprzewodniczący Sejmiku Bogusław Mąsior.

Na uroczystej gali obecni byli także laureaci nagród Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP z lat poprzednich - m.in. - ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

za: UMWM

Zobacz relację w Kronice TVP Kraków >>>

**********