Współpraca Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie

Od początku lat 90-tych Kazimierz Barczyk przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wspierał działalność pierwszej wystawy o Armii Krajowej, największej podziemnej armii II wojny światowej liczącej prawie pół miliona żołnierzy, a następnie społeczne Muzeum Historii AK, początkowo przy ul. Topolowej w Krakowie (po zlikwidowaniu wówczas Muzeum Lenina). Następnie dzięki jego skutecznej interwencji u Dowódcy Krakowskiego Okręgu Wojskowego gen. Zenona Bryka Muzeum uzyskało zgodę na umieszczenie społecznych zbiorów w budynku Wojska Polskiego, dawnej Twierdzy Kraków - obecnej siedzibie MAK. Jako SGiPM cały czas wspieraliśmy Fundację Muzeum Historii AK społecznego organizatora Muzeum, właściciela zbiorów pochodzącyh, płynących z całego świata od żołnierzy AK i ich rodzin.

  • Szczegóły

    Film o odrodzeniu samorządu terytorialnego

    30 lat temu, 10 grudnia 1991 r. przewodniczący Rady Miasta Krakowa Kazimierz Barczyk zorganizował Zjazd Założycielski Stowarzyszenia Gmin Małopolski z udziałem przedstawicieli 148 gmin z terenu 9 województw historycznej Małopolski.
  • Szczegóły

    76 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

    Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę europejską. Miało swój rząd i parlament. Z okazji 76 rocznicy uformowania jego struktur w Muzeum Armii Krajowej obchodzącym 15 rocznicę utworzenia odbyło się uroczyste spotkanie Kombatantów.
  • Szczegóły

    Spotkanie Kombatantów w Muzeum AK

    W przeddzień 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Kombatanci - świadkowie historycznych wydarzeń - spotkali się w Krakowie. Uroczystości w Muzeum AK prowadził Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Muzeum.
  • Szczegóły

    Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

    11 listopada, w 96. rocznicę przejęcia władzy wojskowej przez Józefa Piłsudskiego obchodziliśmy Dzień Niepodległości. W Krakowie jednym z punktów obchodów tego święta państwowego było spotkanie środowisk kombatanckich w Muzeum AK.
  • Szczegóły

    75. rocznica utworzenia PPP

    W Muzeum AK odbyły się obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W tym roku po tradycyjnym spotkaniu Kombatantów, otwarto wystawę czasową "Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie".
  • Szczegóły

    Zjazd Łagierników w Muzeum AK

    6 czerwca 2014 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie XXIX Zjazdu Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy po wojnie trafili do sowieckich łagrów.
  • Szczegóły

    Spotkanie kombatantów w Muzeum AK

    Kolejna rocznica kapitulacji hitlerowskich Niemiec stała się okazją do spotkania kombatantów uczestniczących w walkach o niepodległą Polskę. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od wniesienia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego.
  • Szczegóły

    61. rocznica śmierci Generała Emila Fieldorfa

    Tegorocznemu spotkaniu Kombatantów w 61. rocznicę śmierci Patrona Muzeum AK towarzyszyło przekazanie dwóch ważnych darów. Przedstawiciele Koła Nowy Jork ŚZŻ AK ofiarowali Muzeum sztandar swojego Koła a Małgorzata i Jacek Jańcowie obraz Witolda Pileckiego.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    W Muzeum AK odbyły się obchody 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku, na uroczystość przybyli Kombatanci, delegacje władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego oraz zaproszeni goście.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    7 maja na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów upamiętniające 68 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Modlitwę poprowadził i pobłogosławił zebranych J. Em. ks. Kardynał Franciszek Macharski.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    Kulminacją trzydniowych obchodów 60. rocznicy komunistycznego mordu sądowego na Gen. Emilu Fieldorfie było tradycyjne coroczne Uroczyste Spotkanie Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyło się na dziedzińcu Muzeum AK.
  • Szczegóły

    Konferencja w 60. rocznicę śmierci gen. Nila

    23 lutego - w przeddzień 60. rocznicy zamordowania gen. Emila Fieldorfa "Nila" - odbyła się w Muzeum Armii Krajowej konferencja poświęcona temu wielkiemu patriocie, twórcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK i organizacji NIE.
  • Szczegóły

    Marszałek Senatu RP w Muzeum AK

    30 listopada Muzeum Armii Krajowej odwiedził Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po ekspozycji stałej Gościa oprowadził Dyrektor Muzeum. Pan Marszałek interesował się pamiątkami związanymi z żołnierzami AK i obejrzał kolekcję broni.
  • Szczegóły

    Muzeum Armii Krajowej ma ekspozycję stałą

    Zrekonstuowany czołg Vickers, bombowiec Halifax, jenieckie baraki, ubecki karcer i wiele innych obiektów związanych z Polską Podziemną można oglądać w nowym Muzeum Armii Krajowej. Wyjątkowa na skalę światową ekspozycja została otwarta 27 września.
  • Szczegóły

    Pożegnanie Marii Fieldorf

    17 września 2012 r. w Krakowie zmarła Maria Fieldorf, honorowa członkini Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była bratanicą Gen. Emila Fieldorfa "Nila", który jest patronem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
  • Szczegóły

    Muzeum AK zwycięzcą plebiscytu Modernizacja 2011

    Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Modernizacja 2011" dla najlepiej zmodernizowanych i zaadaptowanych obiektów w Polsce. W kategorii "kultura" pierwsze miejsce otrzymało Muzeum AK w Krakowie.
  • Szczegóły

    68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

    31 lipca w Muzeum Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcję "Burza". Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem: wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, parlamentu, władz samorządowych, organizacji niepodległościowych, mieszkańcy Krakowa i młodzież.
  • Szczegóły

    Konferencja "Armia Krajowa i jej dziedzictwo"

    19 czerwca 2012 r. w auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyła się konferencja "Armia Krajowa i jej dziedzictwo". Poświęcona została różnorodnym formom kształtowania świadomości patriotycznej i obywatelskiej a także zabezpieczeniu dziedzictwa Armii Krajowej w narracji historycznej.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    7 maja, w przeddzień 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, w Muzeum Armii Krajowej odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów. Gościem honorowym spotkania była Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie.
  • Szczegóły

    Rozdanie nagród w konkursie Lider Małopolski 2011

    Uroczystość rozdania nagród w organizowanym już po raz dwunasty przez SGiPM konkursie na najlepsze przedsięwzięcie minionego roku w Małopolsce - "Lider Małopolski" zgromadziła licznych samorządowców, przedsiębiorców, ludzi kultury i nauki.
  • Szczegóły

    Konkurs Lider Małopolski 2011 rozstrzygnięty

    W konkursie tym SGiPM wyróżnia zarówno inwestycje w infrastrukturze, przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, edukacji, tożsamości, jakości życia mieszkańców, jak również rozwijające się, ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy.
  • Szczegóły

    Obchody 59. rocznicy mordu na Generale "Nilu"

    Obchody 59. rocznicy komunistycznego mordu sądowego na Gen. Emilu Fieldorfie rozpoczęli pracownicy Muzeum składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce Jego narodzin przy ul. Lubicz. Następnie na dziedzińcu muzealnym odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego.
  • Szczegóły

    Spotkanie Świadków Historii AK

    14 lutego 1942 roku przekazany został do Kraju rozkaz gen. Władysława Sikorskiego skierowany do gen. Stefana Roweckiego o zmianie nazwy Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Dokładnie siedemdziesiąt lat później w krakowskim Muzeum Armii Krajowej spotkali się żołnierze, uczestnicy tamtych wydarzeń.
  • Szczegóły

    Wybrano wykonawcę ekspozycji Muzeum AK

    Wyłoniony został zwycięzca konkursu na wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Armii Krajowej. Z firmą Dekobau z Lublina, umowę podpisał dziś dyrektor Muzeum. W uroczystości uczestniczył Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Muzeum.
  • Szczegóły

    Otwarcie Muzeum Armii Krajowej

    Po dwóch latach przebudowy oddano do użytku nowoczesną siedzibę Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila". To najlepiej zrewitalizowany obiekt militarny w Polsce. Budynek dawnej Twierdzy Kraków został dostosowany do przyjęcia nowoczesnych funkcji muzealnych.
  • Szczegóły

    Zakończono prace adaptacyjne Muzeum AK

    Zakończyły się prace związane z adaptacją zabytkowego XIX-wiecznego budynku Twierdzy Kraków dla potrzeb Muzeum Armii Krajowej. Jak podkreślił przewodniczący Rady Muzeum AK Kazimierz Barczyk, powstał jeden z najlepiej zrewitalizowanych tego typu obiektów w Polsce.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    W niedzielę, 8 maja, kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się z przedstawicielami Sił Zbrojnych i władz samorządowych w ramach dorocznej uroczystości w dzień zakończenia II wojny światowej w Europie. Spotkanie prowadził przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.
  • Szczegóły

    Z kombatantami o nowym Muzeum Armii Krajowej

    Nadzwyczajne posiedzenie Rady Muzeum AK poświęcone było koncepcji scenariusza ekspozycji i aranżacji przestrzeni ekspozycyjnej. - W ramach tego muzeum musimy jak najlepiej pokazać dzieje Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, dwóch fenomenów w skali światowej - mówił przewodniczący Rady Kazimierz Barczyk.
  • Szczegóły

    Obchody 58. rocznicy mordu na Generale Nilu

    W południe w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów. Poprowadził je Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej.
  • Szczegóły

    Czy MON zostanie jednym z Organizatorów Muzeum AK?

    Rada Muzeum Armii Krajowej, której przewodniczy Kazimierz Barczyk, zabiega o rozrzerzenie kręgu Organizatorów Muzeum AK, celem zapewnienia jego stabilności finansowej. W ramach prowadzonego remontu zakończyły się właśnie prace przy szklanym dachu, dzięki któremu wewnętrzny dziedziniec Muzeum zamienił się w wielofunkcyjne patio.
  • Szczegóły

    Spotkanie Kombatantów

    27 września 2010 roku w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.
  • Szczegóły

    Modernizacja Muzeum AK przebiega zgodnie z planem

    Zgodnie z planem przebiegają wszystkie prace przy modernizowanym obiekcie dla Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. Jestem pewien, że 11 maja 2011 roku muzeum przyjmie pierwszych gości - twierdzi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Muzeum AK.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    7 maja w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów w przeddzień 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.
  • Szczegóły

    57. rocznica śmierci gen. Emila Fieldorfa - Nila

    W środę 24 lutego, w rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkane kombatantów, zorganizowane przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, noszące imię Generała. Gościem specjalnym był Władysław Bartoszewski, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego.
  • Szczegóły

    Armia Krajowa przeciwko broni V1 i V2

    Na zakończenie krakowskich obchodów 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, po południu 27 września 2009 r. w Pałacu Sztuki, pod patronatem m.in. Kazimierza Barczyka, Przewodniczącego Rady Muzeum AK, została otwarta wystawa pt. "Armia Krajowa przeciwko niemieckiej broni V1 i V2".
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    W wigilię Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów zorganizowane przez Muzeum AK, gromadząc przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, wojskowych, kościelnych, historyków, a przede wszystkim licznych Kombatantów AK.
  • Szczegóły

    Kazimierz Barczyk przewodniczącym Rady Muzeum AK

    1 września ukonstytuowała się Rada Muzeum AK III kadencji. Jej Przewodniczącym został wybrany Przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk, a Honorowym Przewodniczącym - J.E. Ryszard Kaczorowski, b. Prezydent RP.
  • Szczegóły

    Obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

    W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się uroczystości pod pomnikiem Armii "Kraków" na cmentarzu Rakowickim i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wzięli w nich udział Kombatanci, nie zabrakło też delegacji Muzeum AK.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    7 maja w przeddzień 64 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie odbyło się Uroczyste Spotkanie Kombatantów w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa zorganizowane przez Muzeum AK. Spotkanie poprowadził Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    W 56. rocznicę śmierci Patrona Muzeum AK Gen. Emila Fieldorfa "Nila" 24 lutego w Sali Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa miało miejsce Uroczyste Spotkanie Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego.
  • Szczegóły

    56. rocznica śmierci Patrona Muzeum AK

    56. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa - Patrona Muzeum AK tradycyjnie obchodzona na Uroczystym Spotkaniu Kombatantów została poprzedzona Mszą Św. za spokój duszy Ś. P. Generała "Nila" odprawioną 22 lutego w kościele OO. Kapucynów w Krakowie.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów Armii Krajowej

    28 września miało miejsce uroczyste spotkanie Kombatantów Armii Krajowej z okazji 69 rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Odbyło się ono w Sali Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Oprawę duszpasterska zapewnił Ojciec Jerzy Pająk, Kapelan Żołnierzy AK.
  • Szczegóły

    Obchody 69 rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę

    17 września dyrekcja Muzeum AK wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 69 rocznicę agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Uroczystość współorganizowali: komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związek Piłsudczyków Oddział Małopolski, Towarzystwo Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
  • Szczegóły

    Kombatanci AK uczcili rocznicę

    Wśród licznie zgromadzonych gości, prawie stu Kombatantów Armii Krajowej spotkało się w krakowskim magistracie, by uczcić 63. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Kombatantów

    Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w 55 rocznicę tragicznej śmierci swego Patrona zorganizowało w UMK Uroczyste Spotkanie Kombatantów Armii Krajowej. Modlitwę odmówił J. Em. Ks. Franciszek Kardynał Macharski.
  • Szczegóły

    Nowe Muzeum AK w Krakowie

    Przejście przez barykadę pod ogniem nieprzyjaciela, odwiedziny w leśnej kwaterze, wydrukowanie nielegalnej ulotki, wspólne śpiewy przy partyzanckim ognisku - te atrakcje będą czekać na zwiedzających w nowym Muzeum Armii Krajowej.
  • Szczegóły

    Uroczyste Spotkanie Żołnierzy AK

    27 września w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa miało miejsce tradycyjne Uroczyste Spotkanie Żołnierzy AK, na które przybyło ok. 300 znakomitych gości. Poprowadził je Pan Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej.
  • Szczegóły

    Rusza rozbudowa Muzeum AK w Krakowie!

    Przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej - Kazimierz Barczyk zapowiedział rozbudowę gmachu muzeum, która rozpocznie się najpóźniej jesienią bieżącego roku. Koncepcja zakłada powiększenie powierzchni wystawienniczej do 6 tys. m. kw.
  • Szczegóły

    Spotkanie Kombatantów w Roku Generała Andersa

    Pani Irena Andersowa, wdowa po gen. Władysławie Andersie, była gościem Spotkania Kombatantów w krakowskim magistracie. Tę wyjątkową uroczystość zorganizowano w przeddzień 62. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.
  • Szczegóły

    Spotkanie Kombatantów AK

    Uroczyste spotkanie Kombatantów AK zorganizowane z okazji 54. rocznicy śmierci gen. Emila Fieldorfa "Nila", patrona Muzeum AK, otworzyli Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego i przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa Janusz Sepioł.
wydarzeń: 57, na stronach: 2