Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Milion historii Jednego Człowieka

W związku z przypadającą 16 października 2008 roku 30. rocznicą wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Papieża zapraszamy do budowy wyjątkowego portalu - albumu osobistych obrazów i wspomnień związanych z Janem Pawłem II.

"Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie lękajcie się!". Niebawem minie 30 lat od czasu, gdy świat usłyszał te słowa, wypowiedziane na Placu św. Piotra przez Papieża z Polski. Słuchaliśmy ich z nadzieją i wiarą, że oto otwiera się przed nami nowa epoka. Wezwanie Nie lękajcie się! towarzyszyło nam w trudnych dla narodu momentach. Przypominaliśmy je sobie zawsze, gdy sumienie kazało iść pod prąd i opowiadać się za prawdą i wolnością. Któż z nas jednak trzydzieści lat temu przewidywał, jak niezatarty ślad w historii narodu i osobistych dziejach każdego z nas pozostawi niezwykły pontyfikat Papieża Polaka? Nie lękajcie się! - temu wezwaniu chcemy pozostać wierni dziś, gdy Jan Paweł II Wielki patrzy na nas z okna Ojca Niebieskiego. Jego żywa obecność jednoczy nas i umacnia w nadziei, miłości i wierze.

Ogólnonarodowy projekt internetowy Jan Paweł II - nasze wspomnienia ma być wyrazem naszej solidarności, zjednoczenia wokół osoby polskiego Papieża i świadectwem wierności Jego dziedzictwu. Pragniemy utrwalić drogie naszym sercom wspomnienia i obrazy ważnych chwil, które przeżywaliśmy z Nim i dzięki Niemu. Zapraszamy wszystkich - wierzących i niewierzących, młodych i starszych, Polaków mieszkających w kraju i tych z zagranicy - do współtworzenia tego niezwykłego albumu. Mamy nadzieję, że zgromadzone tutaj fotografie, filmy i osobiste wspomnienia złożą się na obraz naszej epoki, wielkich wydarzeń i przełomowych momentów pontyfikatu Jana Pawła II.

Siłą i wartością tego obrazu będzie jego spontaniczność i prawda emocji. W jego tworzeniu biorą bowiem udział ludzie, dla których Jan Paweł II jest ważną i bliską sercu osobą - Jego przyjaciele, wierni i pielgrzymi, z którymi się spotykał. Pragniemy korzystać ze zdjęć i filmów wykonanych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Bogata i urozmaicona ekspozycja fotograficzna i filmowa, uzupełniona wspomnieniami, stworzy wielowymiarowy obraz pontyfikatu polskiego Papieża i jego wpływu na dzieje naszej Ojczyzny i każdego z nas. Owocem tego zbioru będzie największy narodowy album o Janie Pawle II. Powstaje on na naszych oczach i każdy z nas ma wpływ na jego ostateczny kształt. To niezwykła szansa, jaką daje Internet, dzięki któremu nasze zaproszenie do tworzenia tego szczególnego archiwum miłości do Papieża może trafić do różnych zakątków świata.

Każdy z nas może stać się autorem tego zbioru. Każdy może wysłać swoje zdjęcie, napisać wspomnienie i sprawdzić, czy zostały one umieszczone w najważniejszej części projektu - albumie Jan Paweł II - nasze wspomnienia. Oprócz tego wydawnictwa powstanie album internetowy Milion historii jednego Człowieka… zawierający największy zbiór wspomnień o Janie Pawle II, a także ekspozycja multimedialna, którą przekażemy do Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! w Krakowie. Na wybór zdjęć do ostatecznej wersji albumu Jan Paweł II - nasze wspomnienia będzie miała wpływ Rada Artystyczna projektu, która skomponuje pierwszą część tej publikacji. Druga część powstanie dzięki głosowaniu internautów.

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają dostęp do Internetu. Specjalne zespoły z mobilnymi terminalami odwiedzą więc ok. 200 miejscowości w całej Polsce. Dotrzemy do każdego zakątka Polski i jego mieszkańców. Dzięki współpracy z mediami i organizacjami polonijnymi zaprosimy do uczestnictwa w projekcie również Polaków mieszkających za granicą.

Kulminacyjnym punktem projektu będzie Wieczór wspomnień 16 października 2008 roku w Krakowie. Tego dnia nastąpi uroczysta prezentacja albumu Jan Paweł II - nasze wspomnienia. W Wieczorze wspomnień wezmą udział artyści z całego świata, którzy spotkali się z Janem Pawłem II i dla których było to bardzo ważne wydarzenie. Nie będzie to jednak zwykły koncert, ale refleksyjne spotkanie w gronie ludzi, których połączyła jedna idea. Dzięki transmisji w telewizji i w Internecie będzie ono dostępne dla widzów z całego świata.

Patronat medialny nad projektem objęły:

Telewizja Polska
Polskie Radio
INTERIA.PL
Dziennik POLSKA
Gość Niedzielny
Katolicka Agencja Informacyjna
Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej

Organizatorami projektu są:

Centrum Jana Pawła II w Krakowie
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski
Portal Internetowy Medialine.pl
Gmina Wadowice

Patronat nad projektem objął Arcybiskup Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Zobacz także: http://mojpapiez.pl/

**********