Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Andrzej Gołaś i Józef Lassota Małopolaninami Roku 2019

Byli prezydenci Krakowa prof. Andrzej Gołaś i Józef Lassota zostali laureatami tytułu Małopolanina Roku 2019, który przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Laureatów ogłosił w czwartek przewodniczący Stowarzyszenia Kazimierz Barczyk, podczas XXIX Noworocznego Spotkania Opłatkowego Samorządów Małopolski i Polski w Krakowie. Uroczyste wręczenie dyplomów odbędzie się w marcu.

Kazimierz Barczyk przypomniał, że w tym roku przypada 30. rocznica odrodzenia samorządu gminnego, a samorządowcy wybrani w maju 1990 r. byli pionierami zmian.

"Jako samorządowcy szczycimy się, że instytucja samorządu terytorialnego w Polsce jest uznawana za wzór przemian demokratycznych na skalę europejską i jeden z największych sukcesów w reformowaniu państwa po 1989 r. Jako samorządowcy szczycimy się też, że nasze miasta i wioski bezdyskusyjnie wypiękniały" - powiedział K. Barczyk.

Dodał, że wyzwaniem dla władz lokalnych jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców, poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej oraz walka ze smogiem we wszystkich gminach. Zapowiedział, że w maju w Krakowie odbędzie się uroczystość, podczas której wyróżnieni zostaną najlepsi samorządowcy ostatniego 30-lecia.

Obecny na spotkaniu Andrzej Gołaś podziękował za przyznanie tytułu. "Jestem wzruszony i dumny" – mówił. Życzył samorządowcom, aby "to, co zdaje się niemożliwe, stawało się możliwe" w życiu osobistym i zawodowym.

Józef Lassota urodził się w 1943 r. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Od 1980 r. działał w strukturach NSZZ "Solidarność", w stanie wojennym został internowany, a następnie aresztowany – przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu. W 1990 r. był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, potem został wicewojewodą, a w latach 1992-1998 był prezydentem Krakowa. Był także radnym miasta i województwa oraz posłem.

Prof. Andrzej Gołaś urodził się w 1946 r. Ukończył AGH. Jest wykładowcą tej uczelni, a w latach 1996-1999 był jej prorektorem. Był współzałożycielem "S" na AGH. W 1998 r. został prezydentem Krakowa. W latach 2005-2007 był senatorem.

Ten okrągły jubileusz pozwala spojrzeć na to jak wyglądają władze lokalne w Polsce i ocenić ich dokonania - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas obchodów 30-lecia polskiego samorządu. Zwrócił uwagę, że przez lata zmieniał się zarówno kształt władz na najniższym szczeblu jak i ich kompetencje. Podkreślał również, że przez lata zmieniały się potrzeby, ale miarą skuteczności samorządów jest to co udało mu się zrobić.

"Te najbardziej podstawowe potrzeby związane z siecią szkół, to wszystko samorządy w dużej części mają już za sobą, oczywiście infrastruktura drogowa - to wyzwanie, które jest ciągle realizowane. Pojawią sie nowe wątki jak poruszany dziś problem czystego powietrza - zadanie, które też stoi przed samorządami. Zaopatrzenie w wodę, gaz, budowa oczyszczalni ścieków. Wiele samorządów stawia sobie kolejne cele."

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił podczas czwartkowego spotkania, że w 2020 r. przypada 100-lecie urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

"17 maja sprawowana będzie przez Ojca Świętego Franciszka na placu św. Piotra msza dziękczynna za tego wielkiego papieża, dla nas najwybitniejszego w całych dziejach rodaka" – powiedział metropolita krakowski. Zachęcał samorządowców do osobistego udziału w tej uroczystości, która będzie kulminacją narodowej pielgrzymki.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski nadaje tytuł Małopolanina Roku od 1995 r. Otrzymali go m.in. Wisława Szymborska, kard. Franciszek Macharski, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Czesław Miłosz, Michał Heller, Adam Małysz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, a przed rokiem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i tenisistka Agnieszka Radwańska. Tytuł honorowego Małopolanina przyznano Janowi Pawłowi II.

za: www.radiokrakow.pl

**********

 

**********

Kraków, 9 stycznia 2020 r.

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP zorganizowały XIX Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Samorządów Małopolski i Polski w Sali Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ks. Abp Marek Jędraszewski - Arcybiskup Metropolita Krakowski, udzielił błogosławieństwa, a życzenia złożyli: Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji, Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski, Jan T. Duda - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Bogusław Kośmider - Zastępca Prezydenta Krakowa, Łukasz Smółka - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, oraz Adrienne Kormendy - Konsul Generalna Węgier, Dziekan Korpusu Konsularnego w Krakowie.

Przed Spotkaniem Opłatkowym przedstawiciele władz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II Wielkiego na Franciszkańskiej 3.

Tradycyjnie podczas uroczystości przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk ogłosił nazwiska Laureatów Tytułu Małopolanina Roku 2019 - byłych Prezydentów Krakowa prof. Andrzeja Gołasia i Józefa Lassotę.

Spotkanie uświetnił Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Zespołu Góralskiego HAMERNICY.

Bartosz Lipszyc
Wicedyrektor SGiPM

 

**********

W mediach:

Gazeta Krakowska >>

 

**********

 

Zdjęcia


fotografii: 65, na stronach: 3