Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Konkurs Lider Małopolski 2009 rozstrzygnięty

1 marca w Urzędzie Miasta Krakowa, ogłoszono laureatów konkursu "Lider Małopolski 2009". Wybrano najlepsze przedsięwzięcia minionego roku, które wpłynęły na dynamiczny rozwój naszego regionu. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, którym kieruje Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów, w ramach konkursu Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2009 w Małopolsce - Lider Małopolski, wyróżnia najważniejsze inicjatywy, spektakularne dokonania oraz ważne gospodarczo i społecznie inwestycji wpływających na dynamiczny rozwój Małopolski. W tym roku, jako jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń 2009 roku wybrano Międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie". We wrześniu, na zaproszenie Kardynała Dziwisza, do Krakowa przybyło ponad pięciuset duchownych wszystkich największych religii i kościołów świata oraz kilka tysięcy uczestników, którzy przez kilka dni brali udział w konferencjach, debatach oraz wspólnej modlitwie o pokój na świecie i pojednanie między narodami. Kongres był kontynuacją przełomowego spotkania ekumenicznego w Asyżu, które w 1986 r. zainicjował Jan Paweł II.

Specjalne wyróżnienie trafiło do rektorów Akademii Górniczo Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego za utworzenie we współpracy AGH i UJ w ramach.To największy projekt badawczy wartości ok 2 mld euro.

Na liście najlepszych przedsięwzięć znalazło się także Stowarzyszenie Aspire, które zrzesza firmy outsourcingowe, które ulokowały swoją siedzibę w Krakowie i Małopolsce. Łącznie zatrudniają one 16 tys, osób, co czyni Kraków największym w Europie, a czwartym na świecie, centrum usług BPO.

Zwycięzcą w konkursie została również Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, która w ubiegłym roku zainaugurowała swoją działalność, jako jedyna taka instytucja w Polsce. Szkoła prowadzi studia podyplomowe i szkolenia zawodowe dla sędziów, prokuratorów, asesorów oraz kuratorów sądowych z całego kraju.

W gronie tegorocznych laureatów znalazła się także Arcelor Mittal SA Kraków - Nowa Huta, jako jednego z największych pracodawców w Małopolsce. W 2009 r. firma oddała do użytku gruntownie zmodernizowaną walcownię zimną, kosztem blisko 100 milionów zł zoptymalizowano moc produkcyjną huty, zapewniając najwyższe parametry jakościowe produktów, a poprzednim roku zmodernizowała

walcownię gorącą. Dzięki tym inwestycjom zwiększy się konkurencja produktów na rynkach m.in. w przemyśle motoryzacyjnym.

Za dokonanie największej rekultywacji po byłym zakładzie przemysłowym w Polsce nadając mu nowe oblicze wyróżniono Centrum Bonarka w Krakowie.

Małopolskimi liderami zostali także: Producent Tkanin "Andropol" SA w Andrychowie oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów "Koral" w Nowym Sączu.

za: UMWM

**********

Fotografie: 01.03.10 - X Konkurs Lider Małopolski
Zdjęcia objęte prawami autorskimi
Autor zdjęć Henryk St. Czechowski
www.binfo.com.pl

tel.+48 601958948
BINFO Biuro Informacji Kraków