Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Znamy Liderów Małopolski 2008

Kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. przyznała Tytuły Lider Małopolski 2008. Ten organizowany od 8 lat konkurs ma wyróżniać najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym, ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, a także ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, tworzące nowe miejsca pracy.

Uroczyste zakończenie Konkursu połączone z wręczeniem dyplomów i krótką prezentacją Najlepszych Przedsięwzięć Roku w Małopolsce - LIDER MAŁOPOLSKI 2008, odbędzie się pod patronatem i z udziałem Prezydenta Krakowa, Wojewody Małopolskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego 9 marca 2008 roku w Sali Obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Wyniki konkursu:

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa
za 30 lat działalności
Działający od 1978 roku Komitet dokonuje wyboru przeznaczonych do odnowy obiektów, dzieli środki i sprawuje nadzór nad działaniami konserwatorów. Komitet każdego roku finansuje prace w ponad 100 obiektach wpisanych do rejestru zabytków z a kwotę ok. 40 mln rocznie.

NAJLEPSZE PRZEDSIĘWZIĘCIA ROKU W MAŁOPOLSCE
LIDERZY MAŁOPOLSCY 2008

Miasto Częstochowa
za Rewaloryzację Parków Podjasnogórskich - Park Staszica, Park 3 Maja
Inwestycja o wartości 14 mln zł. realizowana w latach 2006-08 przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności Parków Podjasnogórskich poprzez odtworzenie pierwotnego, historycznego układu wnętrz parkowych nadanego im przez Franciszka Szaniora w 1908 r. z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa.

Województwo Małopolskie, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie
za budowę mostu na Dunajcu k. Starego i Nowego Sącza wraz z obwodnicą
Budowany nowatorską metodą most w ciągu obwodnicy Starego Sącza połączył brzegi Dunajca. Sam most liczy 328 m i wyróżnia się unikatową budową, w której zastosowano technologię ażurowych konstrukcji metalowych. Wartość robót związanych z budową obwodnicy wyniosła 53 mln zł.

Miasto Przemyśl
za budowę nowego gmachu Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Nowy gmach przy Placu Berka Joselewicza po trzech latach budowy został uroczyście otwarty 16 grudnia 2008 roku. Koszt inwestycji wyniósł blisko 21 mln zł z funduszy unijnych i Województwa podkarpackiego. W budynku znajdują się m.in. sale ekspozycyjne zajmujące 1200 m2, sala audiowizualna na 200 osób, klimatyzowane magazyny o powierzchni 1000 m2 oraz biblioteka.

Miasto Tarnów
za Tarnowskie Centrum Kształcenia Praktycznego
Nowoczesna placówka kształcenia zawodowego. W nowoczesnym budynku powstał segment administracyjno-konferencyjny z salami dydaktycznymi oraz pracownie. Jego remont kosztował ponad 4 miliony złotych, a wyposażenie kolejne 2 miliony. Pieniądze zostały przekazane z budżetu miasta. W ciągu roku szkolnego zajęcia w postaci praktycznej nauki zawodu odbywa tu ok. 1200 uczniów.

Miasto Kraków oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
za Festiwale o wymiarze światowym:
Festiwal Kultury Żydowskiej, Misteria Paschalia, Sacrum-Profanum
Festiwal Kultury Żydowskiej. Tygodniowa impreza kulturalna odbywająca się od 1988 roku w Krakowie na Kazimierzu. Jej celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. Największy taki festiwal na świecie. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej przy stałym wsparciu Miasta Krakowa.
Misteria Paschalia. Festiwal muzyki dawnej odbywający się w Krakowie w okresie Świąt Wielkanocnych. Festiwal jest wysoko oceniany przez krytykę i cieszy się zainteresowaniem publiczności, zarówno lokalnej, jak również licznych polskich i zagranicznych turystów. Otrzymał nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej jako Turystyczny Produkt 2004 roku. Organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Sacrum-Profanum. Festiwal muzyki poważnej, organizowany w trzecim tygodniu września w Krakowie. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Z czterodniowej imprezy obejmującej 4 koncerty rozrósł się do tygodniowego święta muzyki. Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu są widowiska organizowane w jednej z hal dawnej huty im. T. Sendzimira, mające na celu konfrontację klasyki z postindustrialną przestrzenią. Organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Województwo Małopolskie
za Gmach Opery Krakowskiej
W maju 2002 roku Samorząd Województwa Małopolskiego rozpisał konkurs na budowę gmachu opery (kosztem połowy ówczesnego budżetu Województwa), w wyniku którego pierwszą nagrodę otrzymał projekt krakowskiego architekta Romualda Loeglera przy współpracy z Piotrem Urbanowiczem i Grzegorzem Dreslerem. Gmach to nowoczesny teatr z widownią na 761 miejsc z najnowocześniejszą sceną operową w Polsce o powierzchni 443 m2, z dużym zapleczem scenicznym, sceną kameralną, salami prób, nowoczesnym zapleczem technologicznym. Województwo małopolskie przeznaczyło na inwestycję 107 mln złotych.

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
za Forum Ekonomiczne w Krynicy
Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, kierowaną przez Zygmunta Berdychowskiego, która prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Najważniejszym przedsięwzięciem Instytutu jest Forum Ekonomiczne w Krynicy zwane "polskim Davos", które w przeciągu ostatnich 18 lat stało się ważnym i uznanym wydarzeniem w naszej części Europy. Uczestniczy w nim co roku około 2 tys. ludzi ze świata polityki, biznesu i mediów.

Stalprodukt S.A. w Bochni
dla najlepszej spółki pracowniczej w Polsce
Jest jednym z najbardziej udanych przykładów funkcjonowania Spółki pracowniczej w Polsce. Spółka rozpoczęła działalność od 1 lipca 1992 roku. Wiodący producent i eksporter wysoko przetworzonych wyrobów ze stali Od 1997 jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pod względem wykorzystania technologii informatycznych Stalprodukt S.A. pozostaje liderem w szeroko pojętej branży hutniczej. Spółka zatrudnia ponad 1,2 tys. pracowników z obrotem 1,6 mld złotych.

Mix Electronics S.A.
za dynamiczny rozwój polskiej sieci hurtowni oraz salonów sprzedaży
Polska sieć hurtowni oraz salonów: RTV, AGD, Nowych Technologii i GSM założona przez krakowskich biznesmenów w 1991 roku. Centrum Logistyczno-Dystrybucyjne firmy znajduje się w Skawinie. Pod logiem firmy działa obecnie ponad 370 salonów sprzedaży na terenie całego kraju, w których zatrudnionych jest blisko 2 tys. pracowników. Roczny obrót firmy wynosi 1 mld złotych. Firma wspiera m.in. fundację "Mam marzenie" i największe krakowskie kluby sportowe.

Centrum Witek
za dynamiczny rozwój rodzinnego przedsiębiorstwa
Nowoczesne i przestronne krakowskie centrum handlowe i kongresowe specjalizujące się w sprzedaży mebli i wszelkiego rodzaju dodatków wyposażenia wnętrz. Ekspozycje zaaranżowane są na powierzchni 35 tysięcy m². Centrum powstało w 1991 roku z inicjatywy znanej filantropki Karoliny Witek, która od początku wspiera działalność charytatywną, edukacyjną i krakowską naukę m.in. Uniwersytet Jagielloński.