Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Samorządy za obroną terytorialną kraju

2 września w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbył się zorganizowany przez Federację Regionalnych Gmin i Powiatów RP - największą organizację samorządu terytorialnego w Polsce, I Kongres Samorządów Terytorialnych RP poświęcony Obronie Terytorialnej Kraju.

Był on otwarciem debaty nad docelowym modelem Obrony Terytorialnej Kraju i roli samorządu w tym systemie. Pokazał pozytywne nastawienie samorządów do rozwoju infrastruktury wojskowej.

Jak podkreślił Kazimierz Barczyk przewodniczący FRZGiP RP wobec nowych zagrożeń regionalnych i globalnych polską racją stanu jest stworzenie długotrwałego, spójnego i kompleksowego systemu Obrony Terytorialnej Kraju a prawie 2500 gmin i 350 powiatów oraz 16 województw powinno być ważnym partnerem OTK w ramach państwowego modelu i w ścisłej współpracy z Rządem, Prezydentem i Wojskiem Polskim.

Zdaniem uczestników Kongresu na obronę terytorialną kraju, która liczyć może setki tysięcy ochotników, powinno się przeznaczać do 10% rocznych wydatków na obronę kraju.

I Kongresie Samorządów Terytorialnych RP - Obrona Terytorialna Kraju uczestniczyło ponad 250 osób i odbił się on szerokim echem w mediach.

**********

Stanowisko Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP na I Kongres Samorządów Terytorialnych RP Obrona Terytorialna Kraju, plik pdf >>>

**********

Relacja video >>>

**********

Wystąpienia prelegentów >>>

**********

Relacja w Kronice TVP Kraków (od ok. 7 minuty) >>>

Rzeczpospolita, Samorządy chcą obrony terytorialnej, plik pdf >>>

Dziennik Polski, Samorząd pod ramię z obroną terytorialną, plik pdf >>>

Serwis Samorządowy PAP, Obrona samorządna. System OTK ważnym komponentem bezpieczeństwa Polski >>>

Serwis Samorządowy LEX,  Samorządy chcą obrony terytorialnej >>>

**********